Új DeFi és okosszerződési megoldásokat indítanak el a Bitcoin hálózatán

A decentralizált pénzügyek és az okosszerződések koncepciója hagyományosan az Ethereum hálózatával forrt össze, mivel ez volt az első nagy blokklánc, ami támogatta a komplex okosszerződések használatát. Az elmúlt években megjelenő hálózati frissítések azonban a Bitcoinon is lehetővé tették ezen megoldások alkalmazását.

Most a Taproot frissítéssel megjelent az OP_NET, ami integrálni tudja az okosszerződéseket és egyéb hálózati funkciókat a legnagyobb blokkláncon azok után, hogy a fejlesztők eddig elkerülték a Bitcoint.

Okosszerződések a Bitcoinon

A Bitcoin protokollja alapvetően korlátozott támogatást nyújt az egyszerűbb okosszerződések használatára azáltal, hogy lehetővé teszi az olyan egyszerűbb utasításokat, mint a multisig, az időzár vagy a hash-based zárolás. A Taproot frissítés jelentős előrelépést hozott ebből a szempontból 2021-es aktiválásakor, mivel bevezette a Schnorr-aláírásokat és a Merkle-fák használatát, ami nagyobb rugalmasságot biztosított a fejlesztés számára.

Mivel a hálózat korlátozott hozzáférést biztosít az okosszerződések programozására, ezért a DeFi-megoldások leginkább az oldalláncokon vagy a második rétegű megoldásokon jelentek meg. A Rootstock az egyik okosszerződés platform, ami kapcsolódik a Bitcoin blokkláncához, és az EVM-kompatibilis szerződéseket támogatja. Szintén ilyen a Liquid Network is, ami egy federált oldallánc a gyorsabb és privátabb tranzakciók lebonyolításához, valamint a pénzügyi eszközök kibocsátásához.

Elindul az OP_NET tesztnet

A Bitcoin hálózatán tevékenykedő fejlesztők egy csoportja a mai napon elindítja az OP_NET névre keresztelt tesztnetet, amely a programozható funkciókat integrálni tudja a Bitcoin hálózatára is. Ez a tesztnet a Taproot frissítés Tapscript összetevőjét használja ki, és kiterjed az Ordinalsra és a Rúnákra is.

Az OP_NET eredetileg olyan módon épül fel, ami lehetővé teszi az engedély nélküli, és bárki számára elérhető decentralizált alkalmazások és okosszerződések telepítését a Bitcoin hálózatán. Az OP_NET éppen ezért a WebAssembly-t (WASM) használja, ami azt jelenti, hogy az okosszerződések több nyelven is megírhatók, mint például az AssemblyScript/Typescript, Rust, Python, C++ és még számos egyéb nyelven.

A light paper-e szerint a tranzakciós díjak megfizetésére nincs szükség az oldallánc tokenjére, kizárólag Bitcoinban lehet fedezni a díjakat.

Ez a Bitcoin Virtual Machine

Az OP_NET álnevű létrehozója, Chad Master, az OP_NET működésével kapcsolatban árult el néhány érdekességet, ami a tesztnet működését magyarázza.

„Szeretnénk látni a DeFi-t a Bitcoinon is teljes életnagyságban. Az emberek azt akarják, hogy kompromisszumok nélkül használhassák a Bitcoint anélkül, hogy egy másik blokkláncra kellene átmenniük. Az OP_NET tranzakciói „BSI” karakterlánccal vannak megjelölve, jelezve, hogy az OP_NET hálózaton indították. Ezt követően olyan címekre küldi a Bitcoint, ahonnan nem lehet elkölteni azokat, majd a rendszer átalakítja ezeket a címeket valóságossá. Gyakorlatilag úgy működik, mint az Ethereum Virtual Machine – alapvetően ez a Bitcoin Virtual Machine.” – mondta Chad Master

Chad Master elmondta, hogy az OP_NET-en való munka nagyjából féléve kezdődött el, és a MotoSwap nevű Bitcoin-alapú decentralizált tőzsdén fejlődött ki. A fejlesztésben részt vett továbbá Danny Plainview és Anakun, a projekt vezető fejlesztője. Az OP_NET támogatja a helyettesíthető és nem-helyettesíthető tokeneket is, a hatalmas mennyiségű stagnáló Bitcoin-likviditás pedig egy aranybánya lehet a DeFi-ben jártas befektetők számára.

Amennyiben az OP_NET elindul a fő hálózaton is, úgy valós alternatíva kerül a Wrapped Bitcoin (WBTC) helyére, ami az Ethereum hálózatán létrehozott ERC-20 token és 1:1 arányban fedezett valódi Bitcoinokkal.