A Bitcoin ciklikusságának vége, állítja az elemző
A Bitcoin az elmúlt 15 év egyik legdinamikusabban fejlődő eszköze lett azáltal, hogy minden korábbi piaci rekordot felülírt. A blokklánc-technológiára épülő, decentralizált eszköz azonban sokak számára még mindig nem ismert. Azok, akik több éve foglalkoznak a vezető kriptovalutával, mindig a ciklikus mozgást emelik ki, ami mögött az úgynevezett felezés áll.
Egy népszerű elemző azonban elmagyarázta, a Bitcoin ciklikus mozgása belátható időn belül véget ér. Justin Bennett szerint a „digitális arany” mozgása a jelenleg is zajló ciklusban előfordulhat, hogy nem a tervezett módon fog bekövetkezni. Nézzük, mi ennek az oka.
A Bitcoin ciklikusságának eredete
A Bitcoin árfolyamának ciklikus mozgása első sorban a felezés miatt kialakuló kínálati sokkokkal magyarázható. A protokoll szerint nagyjából négyévente megfeleződik a bányászok jutalma, ez pedig csökkenti az újonnan piacra kerülő Bitcoin-kínálatot. A spekuláció és a médiafigyelem mellett már pszichológiailag is ezekre a négyéves mozgásokra koncentrálnak a befektetők.
A ciklikusságot azonban a PlanB által használt és hangoztatott stock-to-flow modellje magyarázza a legjobban. Az elemző szerint a Bitcoin hasonló értékelést követ, mint a nemesfémek. Az S2F arány azt mutatja meg, hogy mennyi időbe telne a jelenlegi termelés mellett a teljes rendelkezésre álló mennyiséget újratermelni. Ebből adódóan minden felezés után a Bitcoin S2F aránya jelentősen csökken, ami áremelkedéshez vezethet.
Hasonlóan gondolkodik a Bitcoin mozgásáról a hatványfüggvény, ami a Bitcoin árfolyamának hosszú távú növekedési pályáját próbálja leírni. A modell a piaci kapitalizáció és az idő közötti összefüggést vizsgálja. A modell szerinti exponenciális növekedés egyre kisebb ütemben folytatódik, a Bitcoin ármozgása pedig különböző csatornákat követ, ahol csúcsok és mélypontok követik a hosszú távú trendet.
A ciklikusság megcáfolása
Justin Bennett nemrégiben egy X-bejegyzésben azt állította, hogy az eszköz korábban tökéletesen követte a piaci ciklusokat, azonban hamarosan egy új korszak kezdődhet a Bitcoin és a kriptovaluták számára.
A négyéves ciklusok akkor érhetnek véget, ha a Bitcoin továbbra is követni fogja az amerikai beszerzési menedzserek indexét (PMI), mivel ekkor zsugorodásnak indulhatna az eszköz árfolyama. Bennett magyarázatában a PMI a gazdaság egészségi állapotát méri a feldolgozóipar és a szolgáltatói szektor segítségével.
Ahogyan a diagramon is látszik, a Bitcoin árfolyama egyenes arányosságot követ a PMI-vel. Bennett szerint amennyiben ez az összefüggés továbbra is fennáll, a Bitcoin árfolyamának csökkennie kell, ami ellentmondana a négyéves ciklikusságnak.
A PMI értéke jelenleg 47,2, ami a zsugorodás jeleit mutatja. Az Egyesült Államok szűkülő gazdasága egyébként is a küszöbön áll, ezért is tervez a Federal Reserve kamatcsökkentést eszközölni, hogy elkerülhessék a recessziót.
Kilátások a Bitcoin árfolyamát illetően
Az elemző megjegyezte, hogy a Bitcoin korrelációja az üzleti ciklusokkal nem azt jelenti, hogy az árfolyama nem tud magasabbra emelkedni. Megjegyezte azonban, hogy az embereknek meg kell érteniük, hogy a Bitcoin egy olyan kockázati eszköz, amelyet a 2008 utáni gazdasági körülmények tápláltak.
Történelmileg a Bitcoin új csúcsait a felezést követő 16-18. hónapban érte el, vagyis nagyjából egy évre vagyunk attól, hogy az eszköz elérje a ciklusának csúcspontját. Ez azonban elég hihetetlenül hangzik a világ tizedik legnagyobb eszközének az esetében, aminek az értéke megközelíti az 1200 milliárd dollárt.
Cikkünk írásakor a Bitcoin BTC Price egy közel 4%-os felfutást követően ismét 60 000 dollár felett kereskedik. Az eszköz árfolyama az elmúlt héten több mint 10%-ot emelkedett és augusztus végét követően található újra 60 000 dollár felett.