Bitcoin: biztonságos menedék a banki összeomlás után?

Kimerítő medvepiacon esett át az elmúlt hónapokban a bitcoin és az egész kriptopénzpiac. Az ökoszisztémában bekövetkezett összeomlások (mint például az FTX és a Luna bedőlése) miatt romlott a hangulat a kriptotérben. Ezen felül az olyan szélesebb körű makrogazdasági tényezők, mint a kamatemelések és az infláció globális szinten befolyásolták a részvénypiacokat, emellett kolosszális hatással voltak a kriptopiacra is.

Az elmúlt hónapokban történt banki összeomlás közepette a bitcoin visszanyerte fényét. A hagyományos pénzügyi intézményrendszerben tapasztalható zavarok rámutattak arra, hogy a bitcoin szilárd pénzügyi alternatívát jelent a jelenlegi helyzetben.

A bitcoin árfolyama több pénzintézmény (például a Silvergate, a Silicon Valley Bank (SVB), a Signature Bank és a Credit Suisse) bankcsődje nyomán emelkedett meg. Sokan úgy vélik, hogy a legutóbbi rally a bitcoin eredeti tézisébe vetett bizalom jele, amely szerint ez az eszköz a bankok biztonságosabb hosszú távú alternatívája. Mások azonban a rallyt olyan rövid távú makrogazdasági trendeknek tulajdonítják, mint az infláció csökkenése és a kamatemelések esetleges szüneteltetése.

A banki összeomlás és a bitcoin biztonságosabb értéktároló tézisei

Az év eleje óta több mint 70%-ot emelkedett a bitcoin árfolyama. Az elmúlt néhány hónapban a bankválság hátterében a bitcoin látszólag levált a hagyományos pénzügyi piacokról. Valójában ez a legjobban teljesítő eszközosztály ebben az időszakban.

Míg a Silicon Valley Bank, a Silvergate, a Signature Bank és a Credit Suisse összeomlása megrázta a pénzügyi világot, ezek a kudarcok csak tovább erősítették a bitcoin alapvető tézisét és küldetését. Sokan úgy vélik, hogy az örökölt rendszer közelmúltbeli kudarcai voltak a digitális eszköz árfolyamának emelkedésének katalizátorai.

A bitcoin a 2008-as pénzügyi válság után jött létre. Az olyan nagy pénzintézetek, mint a Lehman Brothers és a Bear Stearns csődje aláásta az emberek bizalmát a központosított bankrendszerben. Az intézményrendszerbe vetett bizalom elvesztésére adott közvetlen válaszként jött létre ez a pénzeszköz. Annak megalkotója, Satoshi Nakamoto a következő üzenetet írta be a genezis blokkba: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” – A (német) kancellár a bankok második mentőcsomagjának küszöbén. Ezt az üzenetet gyakran a 2008-as pénzügyi válságra való utalásként értelmezik.

A bitcoin létrehozásával először valósult meg egy decentralizált, blokklánc-technológiával működtetett, egyenrangú pénzügyi rendszer. Ez vízválasztó jelentőségű fejlemény volt és az is marad, mivel a közvetítők szükségességének megszüntetésével az emberek gyakorlatilag „saját maguk bankárai lehetnek”. Satoshi víziója egy szilárd monetáris rendszerről képes a központi bankok szeszélyeinek kiváltására. Ez egy megbízható, átlátható, nyílt forráskódú rendszer, amely kiküszöböli a partnerkockázatot azáltal, hogy a harmadik fél intézményektől a tulajdonoshoz helyezi át az érték tulajdonjogát.

Tizenöt évvel később, a közelmúltban bekövetkezett bankcsődök sorával bezárult a kör. A digitális eszközöket kifejezetten azért hozták létre, hogy éppen azokat a veszélyeket küszöböljék ki, amelyeknek most tanúi lehettünk. Kilépési lehetőséget biztosít azoknak, akik el akarnak távolodni a központosított pénzügyi modelltől.

Ezek az események a diverzifikáció fontosságára és a pénzeszközök bankban való tartásának kockázataira emlékeztetnek. Ironikus, hogy épp a hagyományos pénzügyek végletes problémái fordították az emberek figyelmét egy valóban decentralizált eszköz felé. Ezért nem túlzás, ha a bitcoin árfolyamának ezen eseményeket követő emelkedését a technológia alapvető küldetéseként, a biztonságosabb értéktárolás iránti növekvő bizalom jeleként értelmezzük.

Makrogazdasági tényezők, mint a bitcoin árfolyamának mozgatórugói

Bár van alapja annak a feltételezésnek, hogy a bitcoin közelmúltbeli árfolyammozgását a filozófiájába vetett növekvő bizalom befolyásolta, nem szabad lebecsülnünk más pénzügyi trendeket sem. Mint minden más pénzügyi eszköz esetében, a makrogazdasági tényezők nagymértékben irányítják a digitális eszköz árát. Ráadásul a kriptopiac volatilitása miatt a bitcoin áringadozását a makronarratívák is súlyosbítják.

A közgazdászok és az elemzők a globális monetáris politika kedvező változásainak tulajdonítják a rallyt. Az a lehetőség, hogy az Egyesült Államok FED-je az inflációs adatok mérsékelt csökkenése után szünetelteti a kamatemeléseket, pozitív löketet jelenthet a digitális eszköznek.

A Kaiko kiadványa azt is jelezte, hogy az alacsony likviditás egy további olyan tényező lehet, amely a közelmúltban megugrott értékelést eredményezte. A jelentés szerint a banki összeomlás közepette 10 hónapos mélypontra süllyedt a bitcoin likviditása, ami magyarázatot adhat a közelmúltbeli, pozitív lendületből eredő volatilitására.

A bitcoint és a szélesebb kriptopiacot számos befolyásoló tényező mozgatja. A piacok összetettek, ezért az árak okozati összefüggéseit nem lehet egyetlen ponton magyarázni. Ennek ellenére nem cáfolható, hogy a banki csődök közelmúltbeli epizódja felerősítette a bitcoin, mint biztonságosabb hosszú távú értéktároló narratíváját. Ezen események közepette egyre nagyobb teret nyer a bitcoin és a decentralizált pénzügyi modell hasznossága.