Bitcoin bányászgépek fűthetik majd Vancouvert
Az új innovatív megoldás miatt megint felerősödhet a FUD, de Vancouverben ismét megcáfolhatják a bányászat káros környezeti hatását.
Bitcoinnal is lehet fűteni
Korábban egy kínai férfi is felhasználta a bitcoin bányászat során keletkezett extra hőt a medencéjének fűtésére. A házi barkács megoldása ugyan rendkívül ötletes volt, de nagyban már egy kicsit szofisztikáltabb rendszer kell.
Egy ilyen megoldás kidolgozása van most folyamatban Vancouverben, ahol a helyi energiaszolgáltató egy bitcoin bányász céggel egyeztet. A zöld energiaforrásokat is felhasználó Lonsdale Energy Corporation (LEC) a kanadai MintGreen tech céggel kötött most egyezséget. Az együttműködés értelmében a bányászat során keletkezett hőt továbbítják majd a helyi fűtési rendszerbe, amivel nagy mértékben csökkentenék a város károsanyag kibocsátását. Ezzel Vancouver lehet az első város, ahol nem szokványos módszerrel fűtik az épületeket.
Zöld fűtés
A városi tulajdonban lévő energiaszolgáltató 100 épület fűtését látja el napkollektorok és földgázzal működő kazánok segítségével. Ez utóbbiak szén-dioxid kibocsátását vágnák vissza a bányászat során keletkezett hő felhasználásával.
Colin Sullivan, a MintGreen vezérigazgatója elmondta, hogy minden egyes szerverük óránként 0.47 megawatt hőt termel. Ennyi extra hővel a tervezett 12 éves időtartam alatt 20000 tonnával kevesebb lenne a város károsanyag kibocsátása annál, mintha továbbra is a hagyományos kazánokat használnák.
Digitális bojler
A bitcoin bányászgépek egy hűtő folyadékkal feltöltött tartályban helyezkednek el. A folyadék keringetését egy szivattyú végzi. A szerverek által termelt hőt a folyadék felveszi és a rendszerhez kötött hőcserélő segítségével közvetlenül a LEC hálózatába táplálja be.
Sullivan szerint ezek a digitális bojlerek az általuk felhasznált áram 96%-át képesek hő formájában visszanyerni.
Ha tető alá hozzák a megállapodást, akkor az első körben több száz MintGreen szervert kötnek majd a város hálózatára. Karsten Veng, a Lonsdale Energy vezérigazgatója elmondta, hogy a város egy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlant is biztosít majd erre a célra a MintGreen számára.
Persze mint mindig, itt is azonnal megjelentek a kétkedő hangok. A bitcoin bányászatot elítélők ez az alkalmat is felhasználták arra, hogy a bányászatot ekézzék.
Werner Antweiler, a British Columbia Egyetem környezetgazdasági professzora szerint ugyanis a bitcoin bányászat rendkívül káros a környezetre nézve, mivel a felhasznált áramot fosszilis energiahordozókból nyerik. A professzor rögtön meg is cáfolta magát, hozzáfűzve, hogy a tartományban vízerőművek biztosítják az energia nagyobb részét.
Veng nem kívánt belemenni az ezzel kapcsolatos vitákba és a költségeket feszegető kérdésekbe se. Csupán annyit fűzött hozzá, hogy:
Mi nem fektetünk be a bitcoinba. Mi csak a hőt vásároljuk meg.