A bányásztartalékok csökkenése ellenére nő a bitcoin ára – mi lehet ennek az oka?

Az elmúlt évben a Bitcoin bányászok tartalékai folyamatos csökkenést mutattak, ami sokak számára aggodalomra adott okot. Ennek ellenére a világ legismertebb kriptovalutája több alkalommal is jelentős árfolyam-emelkedést produkált, és jelenleg is az újabb történelmi csúcs (ATH) elérésére készül. Mi állhat e látszólagos ellentmondás mögött? De vajon mi állhat ezen trend mögött?

A CryptoQuant elemzője segít megérteni ezt a szokatlan trendet, és rávilágít arra, hogy mi hajtja a jelenlegi bikapiacot. A szakember által közzétett elemzésből kiderül, hogy a BTC-bányászok tartalékai 2023 második felétől folyamatosan csökkennek, 1,808 millió BTC-ről a jelenlegi 1,808 millió BTC-re.

Általában, amikor a bányászok tartalékai növekednek, az felhalmozást jelez, amit a piac gyakran bikás jelként értelmez. Ezzel szemben, ha a bányászok készletei csökkennek – például a magas működési költségek vagy profitrealizálás miatt –, az jelentős eladási nyomást gyakorolhat, ami medvés hangulatot idézhet elő.

Ennek ellenére a bányászok tartalékainak folyamatos csökkenése közepette a világ vezető kriptovalutája jelentős emelkedést ért el, és a cikk írásakor 103 870 dollár BTC Price BTC Price körüli szinten mozog a CoinMarketCap adatai szerint. A kriptoelemző rámutat, hogy ez a szokatlan helyzet arra utal, hogy más piaci szereplők, köztük lakossági és intézményi befektetők, erőteljes keresletet tanúsítottak, amely képes volt felszívni a bányászok által előidézett eladási nyomást.

 

A bitcoin bányászok tartalékai. Forrás: CryptoQuant.

Meddig mehet az árfolyam?

A Rekt Capital szerint egy olyan ármozgásra van szükség, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy a Bitcoin folytatni tudja jelenlegi rallyját és elkerülje az újabb konszolidációt. Véleményük szerint a BTC-nek 106 000 dollár fölött kellene zárnia napi szinten, hogy továbbra is megtartsa lendületét és megnyissa az utat egy új történelmi csúcs felé. Ha azonban a BTC nem képes áttörni ezt az ellenállási szintet, akkor várhatóan a 101 000 és 106 000 dolláros szintek között fog mozogni, ezzel egy konszolidációs zónát alakítva ki rövid távon.

Kedvező környezet a kriptovaluták számára

A hét első felében az amerikai fogyasztói árindex (CPI) adatainak nyilvánosságra kerülése után emelkedni tudott a BTC árfolyama, mivel az nem mutatott olyan mértékű romlást, mint ahogy azt az elemzők előre várták.

A jelenlegi pozitív trendet nem csupán technikai tényezők, hanem a szabályozási környezet változásai is támogatják. Gary Gensler távozása az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) éléről kriptovaluta-barátabb politikák reményét ébresztette. Ezen kívül Donald Trump közelgő beiktatása is hozzájárult az árfolyam-növekedéshez, mivel a megválasztott elnök korábban kijelentette, hogy kiemelt figyelmet kíván fordítani a kriptovaluták szabályozására és helyzetük javítására. Ez mind az intézményi, mind a magánbefektetők számára pozitív kilátásokat kínál, mivel a leendő elnöktől olyan döntéseket várnak, amelyek fellendíthetik a kriptovaluták iparágát. Az sem kizárt, hogy az Egyesült Államok a közeljövőben bitcoint vásároljon, ami tovább fokozhatja a kriptovaluta árfolyamának növekedését.

A 2024. januárjában bevezetett Bitcoin Spot ETF-ek is jelentős hatást gyakoroltak a kriptovaluta árfolyamának növekedésére, mivel a jelentősebb beáramlások a rallyval párhuzamosan mentek végbe. Az adatok alapján ezen alapok jelenleg 114,82 milliárd dolláros nettó összvagyonnal rendelkeznek, annak ellenére, hogy mindössze alig több mint egy éve vannak jelen a piacon. Ez a tény a kriptovaluta iránti hatalmas intézményi keresletet tükrözi.

Ezek a tényezők együttesen hozzájárulnak a Bitcoin további emelkedéséhez, még akkor is, ha a bányászok tartalékai folyamatosan csökkennek. A korlátozott kínálat és a növekvő kereslet, valamint a kedvező szabályozási változások és politikai fejlemények olyan környezetet teremtenek, amely támogathatja a kriptovaluta árfolyamának további növekedését.