A nap grafikonja: bitcoin kontra banki dinoszauruszok
Ezen a grafikonon jól megfigyelhető, mennyire ellentétes irányban mozgott a nemrég kibontakozó bankválságban a bitcoin és a bankok részvényeinek árfolyama.
A közelmúltig a bitcoin nagyjából együtt mozgott a részvénypiaccal, de pár hete élesen elvált tőle. A válság során mindig amikor a bankrészvények nagyot estek, mert valami újabb rossz hír érkezett a bankcsődökről vagy a bankrendszer állapotáról, jókorát ugrott az első számú kriptodeviza árfolyama. Így volt ez például március 13-án, 17-én és 20-án.
A bitcoin a bankok antitézise
Az utóbbi pár napban már viszont, amikor az amerikai és az európai hatóságok és versenytárs bankok közreműködésének hála több problémás pénzintézet helyzete rendeződni látszik, a bankrészvények lassú emelkedésnek indultak. A bitcoin viszont pár százalékot veszített értékéből.
Az összefüggés jól megfigyelhető: bankok le, bitcoin fel. Elvégre a bitcoint a bankrendszer antitézisének is nevezhetjük. De ne feledjük, hogy ez csak a rövidtávú kép.
A bankok permanens válsága
Hosszútávon a bitcoin emelkedő trendje töretlen, a bankok pedig sokak szerint kihalásra vannak ítélve. Legalábbis a klasszikus nagy, dinoszaurusz jellegű óriásbankok, amelyeket a kriptovalutákon kívül szorongatnak az olyan pénzügyi technológiai (fintech) alkalmazások is, mint a Robinhood, a Revolut vagy a Wise (és még rengeteg másik).
A bankrendszer nagy válságai vissza-visszatérnek úgy 10-20 évente. Még a konzervatív közgazdászok egy része is úgy véli, hogy alapvető konstrukciós hibájuk van. Bármikor kivonható, rövid távú eszközökből, jelesül a bankbetétekből finanszíroznak ugyanis hosszútávú hiteleket, beruházásokat, sokéves jelzálog kötvényeket vagy állampapírokat. Ezt pedig minden újabb és újabb válságnál feszültségeket okoz, sőt sokszor járványszerű csődhullámot. A bankok labilis üzletmenete hol okozója, vagy súlyosbítója a gazdasági válságoknak is.
Izgalmas évtizednek nézünk elébe.
Lásd még:
A Deutsche Bank lesz a bankválság újabb áldozata?
A bankválság hatására egyre többen értékelik a kriptovalutákat
Már Európát is elérte az amerikai bankválság