A Bakkt indulás intézményi szűklátókörűséget okozhat a Bitcoin kapcsán
A Binance Research friss jelentése szerint mikor a bankok laza monetáris politikát folytatnak, akkor a bitcoin (BTC) árfolyama általában emelkedő tendenciát mutat. Amikor szigorítanak, általában esik.
A jelentés hozzáteszi, a gyenge világgazdasági növekedésperiódusokban a befektetők, mint menedékeszköz tekintenek a digitális eszközre.
Az elmúlt hónapokban több központi bank is a kamatlábak csökkentése mellett döntött, hogy így ösztönözze a gazdasági növekedést.
Az eurózónában Németország recesszióba fordulhat és a többi tagállamban is vészesen alacsony a növekedés.
Az Európai Központi Bank a komor makrogazdasági adatok hatására döntött úgy, hogy tovább csökkenti a kamatlábat, ami így már negatívban áll.
Az Egyesült Államok a FED-en keresztül szintén a kamatcsökkentés mellett döntött arra számítva, hogy így elkerülhető lesz egy jövőbeli recesszió.
Langyosan indult a Bakkt
Tegnap a bitcoin árfolyama 1500 dollár esve egészen 8100 dollárig zuhant és bár kicsit vissza tudott kapaszkodni, továbbra is lefele tendál. A Bakkt intézményi határidős bitcoin tőzsde szeptember 23-án indult és rajta bitcoin elszámolású kontraktusokat lehet kötni a BTC jövőbeli árfolyamára.
Az első 24 órában az Intercontinental Exchange (ICE) beszámolója szerint 71 bitcoin határidőssel kereskedtek.
A Bakktról már jó egy éve úgy beszél a kriptoközösség, mint ami elhozza a Bitcoin Kánaánt és nem fog mást jelenteni az árfolyamra tekintettel, mint csak felfelé. A határidős piacok befektetői viszont, előfordulhat, hogy máshogy fognak táncolni, mint ahogy a kriptoközösség megjövendölte. Habár alulteljesít a Bakkt, de attól még mérföldkőnek számít az indulása, hiszen megjelenésével a Bitcoin már ott csücsül a wall streeti kereskedők termináljain is.
A Bitcoin, mint befektetési eszköz nem korrelál más hagyományos eszközökkel. Ez kimutatható a chartok összehasonlításával: a makrogazdasági folyamatok hatására általában ellentétesen mozog a hagyományos eszközökhöz, mint részvény, kötvény, devizák stb., képest.
A Binance Research szerint, ha minél több intézményi tőke áramlik a bitcoinba, akkor növekedni fog a BTC és a tradicionálisan kockázatosnak vélt befektetési eszközök közötti korreláció.
Ez viszont egy kellemetlen mellékhatást is kiválthat ugyanis még jobban háttérbe szorulhat az értékőrző/menedékeszköz aspektusa és tovább erősödhet a spekulánseszköz karakterisztika. Erre pedig már volt példa 2017-ben.
Az intézményi befektetők a Bakkton a Bitcoinra mint kockázatos befektetési eszközre fognak tekinteni, ami azt jelenti, ha képes lesz egészséges napi kereskedési volumenre emelkedni, akkor nőni fog a kapcsolat a gyenge globális gazdasági növekedés és a digitális pénz között.
Pénzügyi válságok idején a kockázatosnak ítélt befektetési eszközök negatívan teljesítenek. Azaz, egy világgazdasági válság idején a befektetők inkább fektetnek menedékeszközökbe, mint az aranyba és ingatlanokba, sem mint Bitcoinba. A befektetők a válságok során a legbiztonságosabb befektetési opciókat preferálják.
Ha a Bitcoin nem képes túlemelkedni a kockázatos befektetési eszköz besoroláson, akkor a következő válság idején negatívba fordulhat növekedése és az érdeklődés iránta. Egyelőre a Bitcoinnak még a reálgazdaságban is be kell bizonyítani, hogy képes a) fizetőeszközként és b) menedékeszközként megállni a helyét.
A Bakkt indulás nem ezeket a tulajdonságait erősíti.