Bitcoin: az állam és a pénz különválasztása (VIDEÓ)
Knut Svanholm, a „Bitcoin: függetlenség matematikán keresztül” könyv szerzője közreműködésével egy rövid hétperces videóban foglalta össze a narrátor a kezdő és haladó kriptósok számára miért is hoz apránként forradalmi újítást Bitcoin az életünkbe.
Az angol nyelvű videóban a narrátor azt elemzi, hogy miként sikerült a társadalmaknak a Dunbar-szám túllépése. A felsőbbrendűben való hit és a spiritualizmus volt az egyik ilyen mérföldkő, mert segítségével nagyobb rétegeket lehetett egy egységes közös célra használni és egyben kontroll alatt tartani. A hataloméhes szociopaták ezeket az eszközöket már a szertartásos vallási temetés feltalálásra óta használják az emberek irányítására, mert segítségével lehetővé vált a tömegmanipuláció, illetve motiválni tudták az embereket, hogy egy közös cél érdekében háborúba menjenek más törzsekkel, népcsoportokkal szemben.
Svanholm olvasatában egy közös hiedelemrendszer nélkül képtelenség lett volna a nemzetállamok kialakulása. A mai modern társadalmunkban a jobb túlvilág reményét egy újfajta ígéret váltott fel: a jobb élet ígérete pénz által.
A templomokat leváltották a bankok, azonban a brit filozófus John Locke szerint hiába a szekuláris államberendezkedések, a világ vezetői továbbra is szoros kontroll alatt tartják a gyeplőt, csak nem az isteni kinyilatkoztatások által regnálnak, hanem a pénz erejével. Ezért a fiat pénzrendszer ugyanolyan hiedelemrendszer, mint a felsőbbrendűben való hit.
A bitcoinisták rég felismerték, hogy az emancipációhoz vezető úton először fel kell adni a hatalomba és államba vetett hitünket. Ez az egyetlen mód, hogy a jelenleg fennálló évezredes berendezkedést felváltsa egy békésebb és kiszámíthatóbb rendszer.
Ha megy az angol, javasolt a videó megtekintése:
Kapcsolódó:
- Mi lenne, ha külön tudnánk választani az államot a pénztől?
- Hiperbitcoinizáció: a tömeges bitcoin elfogadás küszöbén állunk?