Ezúttal más lesz? Eltér a Bitcoin mostani emelkedése a korábbiaktól
A Bitcoinnak sikerült a közelmúltban kétszámjegyű emelkedést produkálnia, figyelmen kívül hagyva a dollárindex és a kincstári hozamok erősödését. Ezzel pedig teljesen új makro környezetben sikerült rugalmasságot mutatnia a digitális eszköznek, amivel új kapuk nyílhatnak meg.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Most, hogy a bitcoin (BTC) árfolyama közel 53 000 dollárra emelkedett, a digitális eszköz legnagyobb vállalati tulajdonosa, a MicroStrategy Bitcoin vagyona 10 milliárd dollár fölé ugrott. Ezzel több mint 4 milliárd dolláros nyereséget halmozott fel a cég, amelynek január végén már 190 000 bitcoinja volt.
Jól mutatja a kriptobefektetők megnövekedett kockázatvállalási hajlandóságát az az eset, amely során egy befektető 113 ezer dollárt fizetett gas díjra, hogy megpróbáljon bezsebelni egy jó adag profitot egy újonnan indult ERC-404 tokennél. A befektető 10 ethert küldött át első körben egy okosszerződés címére, amelyet aztán egy sor tranzakció követett és így végül 30 NO tokenhez jutott hozzá. Viszont a NO token hatalmas zuhanást mutatott be és 35 perc alatt összeomlott.
A PayPal korábbi vezére, Peter Thiel 100 millió dollárnyi BTC-t vásárolt. A korábbi PayPal vezérigazgató által alapított Founders Fund 2023 nyár végén és kora őszén 100 millió dollár értékben fektetett bitcoinba, amikor a kriptovaluta árfolyama még 30 000 dollár alatt volt. A kockázatitőke-társaság 200 millió dollárt különített el bitcoin és ethereum vásárlásra egyenlő arányban.
A Ledger integrálta a Coinbase fizetési rendszerét, azaz a Coinbase Pay most már közvetlenül is elérhető a Ledger Live alkalmazásból. A felhasználók így átutalhatják a Coinbasen vásárolt kriptót a Ledger hardvertárcájukra, további díjak fizetése nélkül.
Most máshogy történik a Bitcoin árfolyam emelkedése?
A Bitcoin (BTC) január 23-a óta 35%-kal emelkedett amivel az árfolyam 52 000 dollár fölé ugrott. Néhány hét alatt pedig már kétszámjegyű nyereséget ért el a Bitcoin ETF-ek indulását követően. A legutóbbi lépés azonban különösen kiemelkedik, mert az újjáéledő amerikai dollárindex (DXY) és a kincstári hozamok emelkedése mellett valósult meg.
A zöldhasú árfolyamát a főbb fiat devizákkal szemben mérő DXY index idén 3%-ot erősödött, az index január 23. óta 1%-os erősödést tudott felmutatni.
A korábbi időszakok során a bitcoin negatívan korrelált az amerikai dollárral, és csak a dollár gyengülése idején tudott felmutatni éles emelkedést. Például a DXY 2%-kal 90 pont alá esett 2021 februárjában, amikor a bitcoin először emelkedett 50 000 dollár fölé.
Globális tartalékvalutaként az amerikai dollár túlméretezett a nemzetközi pénzügyi piacon. Így az erősödő dollár egyben pénzügyi szigorításhoz vezetett világszerte, visszatartva a kockázatos eszközökbe történő befektetést, mint például technológiai részvények, kriptovaluták és olyan nyersanyagok, mint az arany.
Hasonlóképpen, a 10 éves amerikai kincstári hozam, vagy az úgynevezett kockázatmentes kamat felemelkedése általában a más eszközökből való kiáramlást ösztönzi. A hozam három hét alatt 4,10%-ról 4,26%-ra nőtt, a vártnál magasabb amerikai inflációs adat pedig a FED korai kamat csökkentésének valószínűségét rontja.
A megnövekedett kereslet állhat a Bitcoin rugalmassága mögött
A Bitcoin ellenálló képessége valószínűleg az amerikai azonnali tőzsdén kereskedett alapokba történő erőteljes beáramlásból fakad. Közel egy tucat ETF kereskedése kezdődött meg az Egyesült Államokban január 11-én, és azóta nagyjából 5 milliárd dollár nettó beáramlást halmoztak fel ezek az eszközök.
Azzal, hogy a BTC ára nem esett a DXY és az Egyesült Államok hozamainak megugrásával együtt, többek közt az erős ETF tőke beáramlásának is köszönhető. A vételi nyomás tehát ellensúlyozta a szokásos eladási nyomást, és úgy tűnik, ez a helyzet csak erősödni látszik.
Az ETF mellett pedig megjelent a kereslet egy másik irányból is.
Sokkal több biztonságos menedéket kereső országot láthatunk az utóbbi időben. Olyan régiókból, mint Kína és Nigéria ismét megnőtt a kereslet a Bitcoin iránt. Valószínűleg azt is látjuk most az árfolyamon, hogy bizonyos spekulatív tőke mozdítja előre a befektetői bázis növekedését.
Bitcoin menedék valutaként töretlenül népszerű
Kína, a világ második legnagyobb gazdasága deflációs nyomással, ingatlanpiaci válsággal és tőzsdei összeomlással néz szembe. A Reuters szerint a kínai állampolgárok a gazdaság megtorpanása közepette a Bitcoin felé kezdtek fordulni. Hasonlóképpen, Nigéria jelenleg is zajló valutaválsága és a tomboló infláció szintén egyre jobban ösztönzi a kriptovaluták iránti keresletet.
A Bitcoin egyesek számára mindig is biztonságos menedéket jelentett. Valaki számára pedig új technológiai játékszert, másoknak pedig pont hogy kockázati eszközt. A több irányból érkező kereslet pedig megmagyarázza a kriptovaluta irányába növekedő nyomást. Az ETF-ek megjelenése valójában ezen nem változtatnak, csak csatornaként működnek.
Mindeközben a QCP Capital szerint a CME azon döntése, hogy növeli a bitcoin határidős kereskedéséhez szükséges margint, szintén hozzájárulhatott a bitcoin rallyhoz.
„Ez a közelmúltban a volatilitás fontos tényezőjévé vált. Ebben az esetben a tőkeáttételes játékosok short pozícióba kerültek, és az új követelmény széles körben elterjedt short fedezetet eredményeztek egy viszonylag nem likvid kínai újév hétvégén. Ez az azonnali árakat és a határidős ügyleteket egyaránt feljebb vitte. A határidős spread kereskedés a BTC-ben mostanra körülbelül évi 11-12%-ra emelkedett” – mondta a QCP az X-en.
Az Ichimoku felhő további emelkedést jelez
A kereskedők továbbra is kitartanak a mindenkori csúcsok felé vezető úton. Jelenleg az 52 000 dollár körüli ellenállás alkotja a csatateret. Az Ichimoku felhő alakzata jelenleg ritka bikapiaci beállítást mutat a heti időkereteken, és a BTC ára pedig ezekben a pillanatokban küzdi le az emelkedés fő ellenállási szintjeit.
Titan of Crypto elemző azt sugallta, hogy a rendkívüli bikapiaci lendület további 6%-kal növelheti a BTC/USD-t a következő héten.
Az Ichimoku felhő adatait tartalmazó heti diagram feltöltésekor egy felfelé irányuló célt vázolt fel, amelyből kettő mérföldkövet még el kell érni.
„Az 1-es és a 2-es célszintet már el is érte az árfolyam, de az 50 900 dollár erős szint. Ha a Bitcoinnak sikerül lezárnia egy heti gyertyát ezen szint felett, akkor a 3-as cél 55400 dollárnál következik” – áll a kísérő kommentár egy része.
Óvakodni kell azonban a piac túlhevülésétől
Érdemes azonban figyelemmel kísérni a Bitcoin körül felgyülemlő egyre nagyobb kapzsiságot.
A jövőre nézve a potenciálisan túlfűtött piac miatti aggodalmak jelentek meg a BTC ár lefelé történő előrelépése kapcsán.
Egy hosszú X-bejegyzésben Credible Crypto kereskedő és elemző arra figyelmeztetett, hogy még ha túl is lépik a mindenkori csúcsokat, és a BTC/USD átlépi a 100 000 dollárt, a pillanatnyi korrekció esélye folyamatosan nő.
Ez a természetes piaci dinamika része. A bitcoin tőzsdén kereskedett alapokba (ETF) történő jelentős tőke beáramlás ellenére semmi sem mehet a végtelenségig csak felfelé.
A nap végén minden nagyobb parabolikus emelkedés komoly összeomlással jár karöltve, és persze ez fordítva is így van.
A kapzsiság az eufória szintjén vertikális áremelkedéssel együtt jár, és ezután pedig nem maradhat el az ellentétes reakció, amikor ez az eufória tetőzik és kifullad.
Bár jelenleg a bitcoin félelem és kapzsiság indexe még csak a kapzsiság zónájában áll, a 72 pontos szint már nincs messze az extrém szinttől. Ráadásul a héten már járt is egyszer itt a grafikon.