Eddig működött a marketing trükk: 2 milliárdos minuszban a Bitcoin egyik új fejlesztése
A Bitcoin 2. rétegű megoldása a Merlin Chain 1,7 milliárd dollárt veszített június óta. Mi történt?
A Bitcoin 2. rétegű hálózata folyamatosan veszít a kezelt eszközök értékéből
Bár a marketingtrükk egy ideig működött, a befektetők úgy tűnik egyre inkább kezdik felismerni, hogy az úgynevezett 2. rétegbeli skálázási megoldások valójában csak új blokkláncok.
A Merlin blokklánca, amelyet júniusban még a legnagyobb Bitcoin 2. rétegű hálózatának kiáltottak ki, a DefiLlama adatai szerint július 1-je óta eszközeinek 63%-át veszítette el. Ez sokkal nagyobb esés, mint ami a Bitcoin saját blokkláncán volt tapasztalható, amely mindössze 5%-ot veszített az értékéből.
Ami még rosszabb, a MerlinSwap, a lánc legnépszerűbb eszköze a cserére, a teljes zárolt érték (TVL) megdöbbentően nagy részét, 88%-át elvesztette ugyanebben az időszakban.
Merlinnek legalább két saját tokenje van, a MERL és az MP. Sajnos sok befektető elvesztette a bizalmát ezekben az eszközökben is. A MERL 84%-ot esett vissza történelmi csúcsához képest, az MP pedig 90%-ot.
A Merlin átalakította és megváltoztatta ökoszisztéma-összetevőinek nevét, mióta 2024 februárjában elindította mainnetet. Most azt állítja, hogy a Merlin Seal TVL-je 2,1 milliárd dollárt ér. Azonban ez egy homályosan meghatározott adat, amely kétszeresen számolt, tőkeáttétellel összekapcsolt eszközöket is tartalmaz. És még ez is mindig 44%-kal alacsonyabb, mint a június 6-i állítólagos 3,8 milliárd dolláros Merlin chain érték.
Problémás a 2. rétegű blokkláncok helyzete
A 2. rétegek különálló adatblokkok láncai, amelyek egy fő blokkláncra támaszkodnak a végső elszámolás és a biztonság érdekében. A sebességgel, átviteli teljesítménnyel, takarékossággal és számos egyéb funkcióval, például használhatósággal és elérhetőséggel büszkélkedő 2. rétegű megoldások feláldozzák a decentralizációt és a biztonságot, hogy elérjék ezeket a bravúrokat.
Merlin blokklánca esetünkben még csak nem is használja a Bitcoin proof-of-work biztonsági modelljét. Ehelyett a vagyonalapú ellenőrzési rendszert választja, a proof-of-stake modellt. Ünnepélyesen a Merlin bitcoint használ annak bizonyítására, hogy a validátorok elegendő vagyont helyeztek el a blokkláncon, és időszakosan közzéteszi az adatokat a Bitcoin blokkláncán.
Míg a Merlin legutóbbi teljesítménye kiábrándító, az úgynevezett decentralizált pénzügyi (DeFi) kripto szektor növekedése továbbra is dinamikus. Ágazati szinten a TVL a DeFi protokollokon keresztül a mai napig 54%-kal nőtt, és a DeFi tokenek együttes piaci kapitalizációja megnégyszereződött.
Néhány száz millió vagy milliárd dollár maradt – attól függően, hogy hogyan értékeli vagyonát – egy szörnyű 2024 után, de ennek ellenére a Merlinnek még mindig megvan a likviditása a visszatéréshez. Fellendülésre van lehetőség, ha a bennfentesek más marketingstratégiára tudnak támaszkodni a gyorsan öregedő „2. rétegű” narratíván kívül.