Beperelték az amerikai felügyeleti hatóságot az Ethereum miatt

Egy már egyébként is eléggé elmérgesedett kapcsolat jutott újabb mélypontra, amikor az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletet (SEC) beperelte a Consensys, az Ethereum blokklánc egyik fő támogatója. A texasi szövetségi bíróságon beadott keresettel a cég megpróbálja megelőzni tárcája, a MetaMask elleni pert. Plusz a legfontosabb, hogy szeretnék kimondatni a bíróval, hogy az Ethereum tokenje, az ether valójában nem értékpapír.

A Consensys lépése sokat jelenthet, de nem előzheti meg a nagyobb gondokat

A 34 oldalas beadványában a Consensys kiemeli, hogy a SEC erőfeszítései az Ethereum ellen az egész kriptopiacra veszélyt jelentenek és egyben illegálisak is. Ahogy a beadvány fogalmaz, a SEC hatalomátvétele az ether felett „megbénítaná az internet egyik legnagyobb innovációját”. Nem váratlan a Consensys lépése. Az elmúlt hetekben Gary Gensler vezetésével a SEC komoly kampánnyal támadja a kriptopiac nagy szereplőit, így a Coinbase tőzsdéjét és az Uniswapet is. És sok esetben olyan dokumentumokat gyűjtöttek a fejlesztőktől, cégektől, amelyek az Ethereum Foundationhöz kötődő kapcsolataikra vonatkoznak. Gensler és a SEC támadásait sokan azért sem értik, mert a hatóság nem biztosít egyértelmű keretrendszert a blokklánc technológia egyedi funkcióihoz. Gensler erre mindig úgy reagált, hogy a meglévő értékpapír-törvények elég egyértelműek.

Az elmúlt évekből előszedett interjúk és nyilatkozatok sem segítenek, pedig ezek egyikében maga Gensler mondta 2018-ban, hogy az Ethereum nem értékpapír. Mert a SEC igazgatója most új fogást keresett és talált, ezúttal a stakelés képében. Az most, a Consensys beadványából derült csak ki, hogy egyébként a SEC a hónap elején figyelmeztette hivatalos levélben a céget. Arról írtak, hogy be fogják őket perelni, mert szerintük a MetaMask egy engedély nélküli brókerként működik. A SEC szerint az mutatja ezt, hogy a MetaMask ethereumot stakel a felhasználók nevében. Ha belegondolunk, azért ez eléggé vicces. Hiszen a stakeléssel konkrétan erőforrásokkal járul hozzá valaki a protokoll működéséhez. Egyáltalán nem befektetési szerződésről van szó, mint ahogy a SEC állítja.

A Consensys szerint Gensler és a SEC szimplán az egész kriptoszektor növekedését próbálja megakadályozni. És előkészíteni a talajt arra, hogy a beadott Ethereum spot ETF termékek kérelmeit elutasítsa. A mostani beadványt Texasban nyújtották be, ami összhangban vannak azzal, hogy az Egyesült Államok Ötödik Kerületi Fellebbviteli Bírósága jóval szkeptikusabb a kriptoellenes hatósági lépésekkel szemben. Persze ettől függetlenül a SEC még beperelheti külön is a Consensys-t.