Birkákká változtat minket a jelenlegi világrend?

A Z generáció közel egyharmada azt mondja, hogy nem bánná, ha a kormányok minden háztartásba térfigyelő kamerákat helyeznének el a családon belüli erőszak és más illegális tevékenységek visszaszorításának ürügyén.

“Támogatná vagy ellenezné, hogy a kormány minden háztartásba térfigyelő kamerákat telepítsen a családon belüli erőszak, a visszaélések és más illegális tevékenységek visszaszorítása érdekében?” – kérdezte a Cato Intézet új felmérése. A válaszok közül a 18-29 évesek közel 30%-a válaszolt igennel.

Ahogy a NY Post megjegyzi:

“1791-ben Jeremy Bentham, az utilitarista filozófus egy olyan “panoptikum” létrehozását javasolta, amelyben az emberek viselkedését bármikor nyomon lehetne követni.

Bentham panoptikumát azonban börtönnek szánta. A Z generáció egy jelentős része azt otthonának szeretné.”

Ami a többi korosztályt illeti, a millenniumi generáció (30 és 44 év közöttiek) 20%-a örülne, ha otthonában nonstop megfigyelnék, hiszen ez adna nekik biztonságot. Az évek előrehaladtával azonban úgy tűnik, hogy az emberek jobban értékelik a magánélet szentségét, hiszen a 45 éves vagy annál idősebb megkérdezettek mindössze 6%-a tartaná normálisnak azt, hogy az aktuális kormány az otthonába férkőzzön és minden lépését megfigyelje.

Talán ez nem meglepő, tekintve, ahogyan a koronavírus-járvány kitörése óta viselkednek a kormányok. Ezen felül a mainstream hírportáloktól kezdve a Facebookig az állandó vészhelyzet orwelli érzése uralkodik, az irracionális félelem attól, hogy a félretájékoztatás és a gyűlöletbeszéd elárasztja a társadalmat, hacsak minden megnyilvánulást nem vetnek alá a cenzorok ellenőrzésének. Ez viszont sokaknak lazán belefér a mindennapi életébe, és nem tartja kifogásolhatónak azt, hogy a régen hőn áhított szólásszabadság ma már gyakorlatilag nem létezik.

Úgy tűnik, hogy a jelenlegi világrendnek hála mindent elfogadunk és később természetesnek veszünk. Gyakorlatilag birkákká válunk, pedig nagyon nem kellene…