Több millió dollárnyi USDT-t mostak tisztára a Binance segítségével

A Tether (USDT) stabilitása, gyorsasága nemzetközi átválthatósága miatt gyakran használt eszköznek számít a pénzmosók körében. Ezt támasztja alá az Egyesült Államok Columbiai Kerületi Ügyészi Hivatalának keresete több mint 2 millió dollár értékű kriptovaluta visszaszerzésére, amelyet ”disznóvágás” során loptak el az amerikai állampolgároktól.

A disznóvágásnak (pig butchering) elnevezett csalás során az elkövetők hosszú időn keresztül építik fel a bizalmat áldozatukban, mielőtt jelentős pénzösszegeket csalnának ki tőlük. Az elnevezés arra utal, hogy a csalók, mint a disznóhízlalásnál, hosszabb időn keresztül “hizlalják” az áldozatot, hogy végül minél több pénzt tudjanak tőlük eltulajdonítani. A kapcsolat a csaló és az áldozata között akár szerelmi is lehet, amelynek során például próbálják meggyőzni az áldozatukatt, hogy kriptovalutákat helyezzenek el egy offshore tőzsdén vagy tárcán, ezzel meggyőzve őket, hogy a pénz biztonságban van. Többszöri alkalom után a csaló végül ellopja az így elhelyezett digitális eszközöket.

A nyomkövetés nehézsége

Csak 2022-ben a disznóvágó csalások során ellopott pénzmennyiség  meghaladta a 2 milliárd dollárt. Az ilyen átverések gyakori zsákmánya az USDT, amelyet a csalók könnyen tudnak kezelni. Emellett a Tether képes a blokkláncra és a blokkláncról le-fel ugrálni, amely megnehezíti a pénzeszközök végső címzettjének felkutatását. Az amerikai igazságügyi szervek által nemrég feltárt eset egy ilyen műveletet mutat be. Ennek során a Binancen található két fiókra a csalók 2 546 415 USDT helyeztek, amelyek egy sor pénzmosási intézkedésen mentek keresztül. Erre azért volt szükség, hogy a végrehajtói elvágják a kapcsolatot egy disznóvágó rendszer és a cash-out-szerű kifizetési kísérlet között.

A több tucatnyi, blokkláncokon és mixereken keresztüli ugrálás mellett egy amerikai ügyész USDT tranzakciók egymást követő sorozatát mutatta be Binance számlák között. A hatóságok megjegyezték, hogy a blokkláncon kívüli USDT-átutalásokat a Binance ökoszisztémáján belül nem rögzítik a nyilvános blokkláncon. Ez megnehezíti a nyomozók számára, hogy meghatározzák mind a címzettet, mind pedig az ellopott pénz jogos tulajdonosait.

A pénzeszközök áramlásának ábrája. Forrás: Informed crypto news.

Azáltal, hogy kombinálták ezen kriptovaluták láncon belüli és kívüli pénzmosási módszereit, a csalók azt remélték, hogy lenyomozhatatlanná tehetik az eltulajdonított digitális eszközöket. Az FBI más szervezetekkel együttműködve azonban képes volt visszavezetni a pénzeszközöket az áldozatokhoz, és bírósági végzést benyújtani a bűncselekményből származó összeg befagyasztására és elkobzására.