Mi történik, amikor a Bitcoin történelmi csúcsra ér?

Mi a különbség ezúttal? Az ETF-ek, a Wall Street és a hírességek hiánya – egyelőre.

Az első és a piaci tőkeérték alapján a legnagyobb kriptovaluta, csak az elmúlt 24 órában több mint 6%-ot emelkedett. A CoinDesk Indices adatai szerint átlépte a 65 000 dolláros, pszichológiailag fontos küszöböt, majd újra elérte a 69 000 dollár körüli történelmi csúcsot. Amelyet utoljára 2021 végén – a beszakadás előtt – látott.

Történelmi csúcs

Sokan, még az iparági bennfentesek is, meglepődtek az árfolyamok alakulásán. Hiszen néhány hónappal ezelőtt a piaci hangulat nem volt túl jó. Azonban ne feledjük, hogy a dolgok olyan gyorsan visszaeshetnek, mint ahogy a BTC Price BTC Price felfelé szaladt.

Vannak azonban eltérések, amelyek már most megkülönböztetik ezt a ciklust a 2020-21-es hype-ciklustól. A medvepiac ugyanis eltakarította az iparág néhány rosszabb aspektusát. Vajon feltétlenül csalással, bűnözéssel és visszatetsző viselkedéssel társul a kripto iránti növekvő érdeklődés? Bár veszélyes kimondani, talán ezúttal másképp is lehet.

A Bitcoin ETF miatt van?

Először is, ott van a több milliárd dolláros kérdés. Vajon a spot Bitcoin tőzsdén kereskedett alapok hova és meddig fognak növekedni? A 10 élő alap eddig 8 milliárd dollár nettó beáramlást könyvelhetett el, ami nem csak a kripto újra legitimálásához járult hozzá. A BlackRock, a Fidelity és a Bank of America’s Merrill Lynch részvétele, jelentős vásárlási nyomást gyakorolt a mögöttes árukra, így a Bitcoinra is.

Lehetséges, hogy az ETF-ek megváltoztatták a piaci dinamikát, mivel biztonságosabb módot adtak az emberek számára a hozzáféréshez. Ha valami, akkor ezek az ETF-ek azt bizonyítják, hogy a piac minden szegletében lappangó kereslet volt a Bitcoin iránt. Igaz ez a piac minden szintjén, a lakossági befektetőktől kezdve az ultra nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyekig, akik a bankoktól kérnek kripto-kitettséget. A BlackRock bitcoin ETF-je például az első alap, amely igen gyorsan elérte a 10 milliárd dolláros kezelt vagyont és egyesek szerint a következő 10 milliárd dollár még gyorsabban beáramolhat.

A TradFi figyelme azonban nem kizárólag az ETF-ekre irányul. A CME Group kripto-származtatott termékei, amelyeket általában az intézményi érdeklődés helyettesítőjének tekintenek, rekord mennyiséget értek el. Hasonló a tendencia az elmúlt ciklusban is, ahol a kripto iránti érdeklődés egyre több szektorból, egyre nagyobb érdeklődést vált ki. Minél jobban emelkedik a kripto, annál többen akarnak vele játszani.

Hol vannak a celebek?

Érdekes módon a jelenlegi ciklus nem vonzotta ugyanilyen mértékben a hírességek részvételét. Legalábbis egyelőre. Talán nincs olyan figura, mint Sam Bankman-Fried, aki az FTX-be vetett bizalmat akarta megvásárolni a hírességek támogatásával. Lehetséges, hogy a SEC beperelte Kim Kardashian-t, vagy azokat a szereplőket, akik állítólag a TRON-t reklámozták anélkül, hogy ezt nyilvánosságra hozták volna. Talán így akarják távol tartani Hollywoodot.

Persze mindez változhat – Paris Hilton bármikor előveheti a Bored Ape kártyát -, de egyelőre az „influenszerek” hiánya pozitív fejlemény. A kutatások szerint, befektetési „tanácsaik” általában nagyon rosszul sültek el. Hasonlóképpen a hangok, amelyek uralták az elmúlt ciklust, mint Alex Machinsky, BitBoy, Changpeng Zhao, Do Kwon, SBF, Su Zhu, stb. – nagyrészt hiteltelenné váltak és úgy tűnik, hogy ez egy hatalmi vákuum, amelyből remélhetőleg a kripto kimarad.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy miért alakulnak ki egyáltalán az influenszerek. Az egyik elmélet szerint a kriptónak azért vannak influenszerei, mert a kriptóárak önreflexívek (más néven „number go up technology”) és mindig megjelenik valaki, aki a figyelmet az egyik vagy másik projekt felé vezeti. A Bloomberg szerint ez erősíti a kereskedők azon képességeit, hogy kölcsönkapott pénzeszközökkel feltankolva, tőkeáttételt szerezve próbálják meg maximalizálni a kereskedési nyereséget.

Intézményi hitelezés

Bár az Egyesült Államokban a törvények még nem változtak, az elmúlt néhány évben jelentős előrelépések történtek. Ide sorolva az EU MiCA-ját, az Egyesült Arab Emírségek digitális eszköz kereskedelmi engedélyezési programját és Kanada lobbizási erőfeszítéseit. Ez talán azt jelentheti, hogy több kereskedő hamarosan szabályozottabb eszközökkel juthat hozzá a kripto-derivatívákhoz.

Van remény arra, hogy a kripto-hitelezési szektor nem fog olyan csúnya fordulatot venni, mint legutóbb. A piacot egy maroknyi, nemrég csődbe ment „fedezeti alap” uralta, mint az Alameda Research és a Three Arrows Capital. Ezek a most csődbe ment hitelezési platformok, mint a Celsius, a BlockFi és a Genesis lettek volna azok, akiknek az ügyfeleknek fizetett hozamokat kellett volna generálniuk.

Más kriptohitelezők hosszasan beszéltek arról, hogy a dolgok legutóbb hogyan siklottak ki, mások pedig megjegyezték, hogy az iparágnak vannak módjai az önszabályozásra. Ilyen lehet például a kriptokereskedés és a letétkezelés szétválasztása illetve a tartalékok bizonyításának támogatása.

Nincs garancia arra, hogy ugyanazokat a hibákat nem követik el újra. Érdemes megjegyezni, hogy a közelmúltbeli rali az S&P 500 és a Nasdaq indexek jelentős emelkedése az amerikai technológiai szektor újbóli növekedése mellett zajlott. Mindez sokakat meglepett, akik azt hitték, hogy a megemelt kamatlábak távol tartják a tőkét a kockázatos ágazatoktól.

Lehetséges, hogy a kripto az illegális használat, a csalás, a spekuláció, a görcsös jóváhagyások és a kapzsiság növekvő arányának sziszifuszi ciklusaira van kárhoztatva. Ezt látjuk minden alkalommal, amikor az árak fellendülnek, az ilyen hype-ciklusok természetéből adódóan. De egyelőre, mivel az iparág legrosszabb aspektusai már elmosódtak, és sokan másképp (értsd: törvényesen) akarják csinálni a dolgokat, érdemes remélni, hogy a dolgok nem fognak rosszabbra fordulni.