Betiltották a kriptovaluták használatát a muszlimok számára Indonéziában

Betiltották a kriptovaluták használatát a muszlimok számára Indonéziában, mivel a vallási vezetők szerint semmiféle haszon nem származik belőlük, és nem férnek össze az erkölcsös viselkedés alapjául szolgáló morális vezérelvvel.

Az ország legnagyobb muszlim szervezete, a Nemzeti Uléma Tanács (MUI) kijelentette, hogy a kriptovalutákkal kapcsolatos összes pénzügyi tranzakció mostantól haramnak, avagy tiltottnak minősül. A vallási rendeletek vezetője a csütörtökön tartott szakértői meghallgatás után hozta meg döntését. Álláspontját többek között azzal támasztotta alá, hogy szerinte a kriptovalutákkal a legnagyobb probléma az, hogy nem tudnak egyértelmű hasznot hozni, és ezért a saría iszlám törvény szigorúan elítéli használatukat.

A világ legnagyobb muszlim lakosú országában az állam szabályozó hatóságai, a pénzügyminisztérium és a központi bank mindig egyöntetűen dönt a Tanáccsal a pénzügyi témákban. Indonéziában ugyanis a MUI az iszlám hagyomány részét képező vallási törvény, az említett saría megtestesítőjének számít.

Ami azt illeti, a Tanács döntése nem feltétlenül jeleneti azt, hogy az országban megszűnik a digitális valutákkal való kereskedelem, az ilyesfajta pénzügyi műveletek státuszáról ugyanis a pénzügyminisztérium egyelőre még nem hozta meg döntését. Korábban nemmellesleg az Indonéz Központi Bank egy centrális digitális valuta kibocsátására készült, amiről azóta ugyan csend van, az állam szeret meglepetésszerű döntéseket hozni. Az év elején például az indonéz kereskedelmi miniszterhelyettes bejelentette, hogy a minisztérium a nem túl távoli jövőben saját kriptotőzsdével jelenik meg a piacon. Mindez hátterében pedig az állt, hogy a helyi lakosok kriptovaluták iránti elkötelezettsége egyre komolyabbra fordult, tekintettel arra, hogy 80 százalékuk mai napig nem használ banki szolgáltatást.