Betiltanák a TikTok alkalmazást az Egyesült Államokban

Betiltanák az Egyesült Államokban a fiatalok körében igen népszerű kínai alkalmazást, a TikTok-ot. 

A Reuters hírül adta, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszer egy interjúban arról beszélt, hogy az USA-ban jelenleg azt vizsgálják, hogyan lehetne betiltani a kínai közösségi alkalmazásokat, többek között a TikTok-ot.

Habár a ByteDance kínai vállalat mobiltelefonos applikációja körül többször merültek fel biztonsági problémák és adatvédelmi botrányok, mégis hihetetlenül népszerűvé vált a fiatalok körében. Az Egyesült Államokban már egy ideje téma az, hogy az alkalmazás nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet. A haditengerészetnél ezért szigorúan tilos azt használni a szolgálati telefonokon.

Köztudott, hogy Amerika és Kína viszonya nem éppen rózsás, ami bizony rányomja bélyegét a mobiltelefonok piacára (lásd Huawei botrány) és mobilos applikációkra. A TikTok különösen szúrhatja Donald Trump amerikai elnök szemét is, akinek tulsai kampánygyűlését szabotálták az alkalmazás felhasználói. Számos TikTok kliens ugyanis beregisztrált az eseményre, ám valójában nem állt szándékában arra elmenni. Így a 19 ezer fős BOK center kongott az ürességtől, jó ha 6200-an részt vettek Trump kampányprogramján.

Az alkalmazást amúgy már India betiltotta több más kínai app-al együtt, mivel az ország kockázatosnak tartotta a személyes adatokat kezelő alkalmazás mögött álló kínai vállalatot.

Hongkongban nem lesz többé elérhető

Mindeközben a TikTok bejelentette, hogy a nemrégiben elfogadott kínai nemzetbiztonsági törvény miatt kivonul Hongkongból. Ez azért is érdekes, mert az app-ot fejlesztő és üzemeltető vállalat kínai. Úgy néz ki viszont, hogy a társaság mégsem akar behódolni a kínai rezsimnek. Egyesek szerint a cég a kivonulást csak marketing célokra használja, mivel így még nagyobb népszerűségre tehet szert az Egyesült Államokban és globálisan is. Feltételezhetően nem éri nagy kár a vállalatot, ha a nagyjából 1,5 millió hongkongi felhasználójáról lemond, szemben a több tíz milliós amerikai rajongói táborával.

Az új kínai törvény ellen amúgy már számos vállalat tiltakozik. A Facebook azt nyilatkozta, hogy nem szolgáltat bizalmas felhasználói információkat a hongkongi hatóságok részére, habár a törvény egyértelműen kimondja, hogy minden tech vállalatnak együtt kell működnie a helyi szervekkel.