Bennfentes kereskedelem – példák és bűntetések

Mi az a bennfentes kereskedelem?

A bennfentes kereskedelem egy gazdasági bűncselekmény. Akkor követik el, amikor egy vállalat részvényeit vagy értékpapírjait olyan privát, nem nyilvános információk alapján vásárolják vagy adják el, amelyekhez csak bizonyos személyek férhetnek hozzá. Vagy ha valaki legalább 10%-os tulajdonnal rendelkezik egy nyilvánosan jegyzett vállalat részvényeiben.

Sok országban az ilyen típusú insider kereskedelem bizonyos formái illegálisak, mivel azokat a többi befektetővel szembeni igazságtalan előnyként tekintik.

Nem minden bennfentes kereskedelem számít illegálisnak. A szabályozó testületek nagyon szigorúan meghatározzák, mi megengedett és mi nem. Az Egyesült Államokban az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) szabályozza a bennfentes kereskedelemre vonatkozó törvényeket. Az SEC lehetővé teszi a belsősök számára, hogy legálisan vásároljanak és adjanak el részvényeket. De ezt előre, megfelelően be kell jelenteni az SEC-nél.

Példák

A legális bennfentes kereskedelem példái közé tartozik, amikor egy vezérigazgató visszavásárolja a saját vállalatának részvényeit, vagy amikor a munkavállalók részvényt vásárolnak a munkáltató vállalatnál.

A bennfentes kereskedelem kifejezés hallatán gyakran a sötétebb oldalra – az illegális típusra – gondolunk. Amikor valaki titkos információkat használ a saját előnyére. Az illegális bennfentes kereskedelem nem csak a vállalati vezetőkre és alkalmazottakra vonatkozik. Rokonaik, barátaik és akár teljesen idegenek is részt vehetnek benne, amennyiben az információ nem érhető el nyilvánosan.

Például, ha egy fodrász hall egy bizalmas telefonbeszélgetést miközben egy vezérigazgató haját vágja, és privát információkat szerez a cég éves bevételeiről, majd ennek alapján részvényt vásárol, az illegális bennfentes kereskedelemnek minősül. Ezért a fodrászt az SEC vád alá helyezheti. Az SEC kifinomult módszereket alkalmaz az ilyen esetek felderítésére, beleértve a kereskedési volumenek figyelemmel kísérését. Különösen akkor, ha hirtelen növekedés tapasztalható egy adott vállalat híreinek megjelenése nélkül.

Az elmúlt években az SEC bizonyos kriptovalutákat értékpapírnak minősített. Ezek közé tartozik a XRP Price XRP Price , a Cardano és a SOL Price SOL Price . Ez azt jelenti, hogy a bennfentes kereskedelemre vonatkozó szabályok ezekre az eszközökre és másokra is alkalmazandók.

Például a Sui token éles, háromjegyű árnövekedése insider eladási vádakat vetett fel a kriptobefektetők körében. A Sui több mint 120%-kal emelkedett az elmúlt hónapban, és október 14-én elérte a 2,25 dollárt. Egy október 14-ei – az X-en megosztott – közleményben a Sui foglalkozott ezekkel a vádakkal és tagadta az insider kereskedelemre vonatkozó állításokat.

A SUI tagadta a vádakat. Forrás: SuiNetwork on X

Tudtad? 1909-ben az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága kimondta, hogy ha egy vállalat igazgatója a vállalat részvényeit nem nyilvános belső információk alapján vásárolja meg, amelyek áremelkedéshez vezetnek, az csalásnak minősül.

Hogyan működik a bennfentes kereskedelem a kripto világában?

Hosszú ideig a kriptovilág a digitális vadnyugatnak számított. A piac nagyrészt szabályozatlan és ellenőrizetlen volt, ami termékeny talajt adott a kétes gyakorlatoknak és a tisztességtelen bennfentes kereskedelemnek.

Ha töltöttél már időt kriptovalutákkal való kereskedéssel, valószínűleg észrevetted, hogy az insider kereskedelem problémát jelent.

  • Gyakran látni, hogy az egyes coinok/tokenek holderei (különösen a „bálnák”) gyakran a projekt alapítói és fejlesztői. És azzal manipulálják a piacot, hogy nagy mennyiségben vásárolnak vagy adnak el egy érmét. A pump and dump stratégiák gyakoriak, amikor a kriptovaluták árát túlzott vásárlással és hamis promóciós hírekkel felhajtják. Miközben egy belső kör egy előre meghatározott időpontban összejátszik, hogy eladja az érméket.
  • A belső információk felhasználása például arról, hogy egy érme hamarosan megjelenik egy nagyobb tőzsdén szintén profitot hoz az ilyen titkos tudás birtokosainak. Ezek az egyének általában egy kriptovaluta projekten vagy tőzsdén dolgoznak. És már azelőtt elkezdenek kereskedni az eszközzel, hogy az elérhetővé válna egy vezető kereskedési platformon.
  • Egy projekt közelgő technikai frissítéseiről, például a forkokról szóló információk szintén előnyt jelenthetnek a kereskedésben. Ennek ellenére sok kriptovaluta decentralizált kialakítása segít abban, hogy ezek az információk nagyrészt átláthatóak és nyilvánosak maradjanak.

Tudtad? Bizonyítékok vannak arra, hogy a kriptopiacokon rendszerszerű insider kereskedelem folyik. Emberek bizalmas információkat használnak fel arra, hogy érméket vásároljanak mielőtt a tőzsdei bejelentések megtörténnének. A Sydney-i Műszaki Egyetem (UTS) tanulmánya szerint a kriptovaluták tőzsdei listázásainak 27%-48%-ában történik bennfentes kereskedelem. Annak ellenére, hogy egyre szigorúbb szabályozási ellenőrzések vannak érvényben.

Büntetések illegális bennfentes kereskedelemért

A jogi következmények súlyosak lehetnek, beleértve a börtönbüntetést és komoly pénzbírságokat.

Az Egyesült Államokban az insider kereskedelemért kiszabható büntetések a következők:

  • A börtönbüntetés akár 20 évig terjedhet minden egyes jogsértésért. A profit mértéke és a korábbi szabálysértések története határozza meg, hogy börtönbüntetés kiszabásra kerül-e, és ha igen milyen hosszú.
  • Magánszemélyek esetében a büntetőbírság akár 5 millió dollárig terjedhet, a bűncselekmények súlyosságától függően. Vállalatok esetében ez az összeg elérheti a 25 millió dollárt jogsértésenként.
  • A polgári bírságok akár a megszerzett profit (vagy elszenvedett veszteség) háromszorosára is rúghatnak.
  • Az egyének kizárhatók, ami azt jelenti, hogy nem tölthetnek be közszolgálati pozíciókat, és nem tölthetnek be vállalati igazgatói vagy vállalati tisztviselői pozíciót.
  • Gyakran nyilvános bejelentések is történnek, amelyek tönkre tehetik az egyén vagy vállalat jóhírét.
  • Elrendelhetik a megszerzett pénz visszaszolgáltatását, ami arra kényszeríti a bűnös kereskedőket, hogy visszaadják a kapott pénzt és visszavásárolják a részvényeket.

Tudtad? A büntetőbírságok olyan büntetések, amelyeket egy jogszabály megsértése után szabnak ki, és amelyek börtönbüntetést vagy próbaidőt is magukban foglalhatnak. A polgári bírságok általában pénzügyi büntetések, ahol az elkövetőt nem börtönzik be, de kártérítést kell fizetnie. A kriptovaluta szabályozásban a polgári bírságokat gyakran használják piaci jogsértések kezelésére, míg a büntetőbírságokat csalárd vagy illegális tevékenységek esetén alkalmazzák.

Valós példák a bennfentes kereskedelemre a kriptovilágban

Több jelentős és nagy horderejű insider kereskedelemmel kapcsolatos eset is történt a kriptovilágban, amelyekben az iparág néhány legnagyobb szereplője – köztük a Coinbase és az OpenSea – is érintett volt.

A Coinbase-botrány

2022-ben a SEC vádat emelt egy korábbi Coinbase termékmenedzser, valamint testvére és egy barátja ellen kriptoeszközökkel kapcsolatos bennfentes kereskedelem miatt. Az SEC azt állította, hogy Ishan Wahi – aki a Coinbase-nél dolgozott – egy olyan csapat tagja volt, amely a platformon listázandó kriptovaluták és tokenek bejelentését koordinálta.

Ishan rendszeresen bizalmasan tájékoztatta testvérét és barátját a közelgő bejelentésekről. Ők ezeket az információkat felhasználva legalább 25 kriptovalutát vásároltak, amelyek közül kilenc értékpapírnak minősült, és több mint 1,1 millió dolláros profitot termeltek. Ishant bűnösnek találták, és két év börtönbüntetésre ítélték, míg testvérét 10 hónapra. A barátot 1,6 millió dolláros bírság megfizetésére kötelezték.

Long Blockchain Corp.

2017-ben a Long Island Ice Tea nevű italgyártó cég különös bejelentést tett: átnevezi magát Long Blockchain Corp.-ra. A vállalat azt közölte, hogy átáll az italgyártásról, és a blokklánc technológiára összpontosít. Ez abban az időszakban történt, amikor a „kriptoőrület” tetőzött, és a névváltás hatására a részvények 380%-kal emelkedtek.

A Long Blockchain soha nem kezdett el blokklánc technológiát fejleszteni. Három embert vádoltak meg, akik az információt megosztották és részvényeket vásároltak a bejelentés előtt. Két vádlottat – Oliver-Barret Lindsay-t és Gannon Giguire-t – bűnösnek találták, és összesen 400 000 dolláros bírság megfizetésére kötelezték őket.

OpenSea

2021-ben az OpenSea termékfejlesztési vezetőjét, Nate Chastaint bennfentes kereskedelemmel vádolták meg. Ez nagy botrány volt az NFT piactéren, mivel Chastain belső információit felhasználva vásárolt NFT gyűjteményeket, amelyekről tudta, hogy megjelennek a platform kezdőlapján. Az NFT-ket akkor adta el, amikor azok kereskedési volumene és értéke megugrott. Az ügyletekkel 57 000 dolláros nyereséget szerzett. Majd elítélték, és három hónap börtönbüntetést, valamint 50 000 dolláros bírságot kapott.

Tudtad? A Binance 5 millió dolláros jutalmat kínált a tőzsdén történő bennfentes kereskedelemről szóló tippekért. Ez azután történt, hogy egy bálna 314 millió BOME tokent vásárolt a Binance-en való listázás előtt. A listázás után az ügyletet azonosították, ami vitákat váltott ki a közösségben. Egyesek szerencsés kereskedésnek vélték, míg mások insider kereskedelemre gyanakodtak.

Jövőbeni kilátások a bennfentes kereskedelem terén a kriptopiacokon

Az SEC eltökélt szándéka, hogy tovább folytassa a bennfentes kereskedelem szabályozását és a kriptopiacok felügyeletét. Egyre több kriptovalutát és blokkláncon futó eszközt sorolnak az értékpapírok közé. Ez azt jelenti, hogy az ügynökség fokozottan figyel az illegális kereskedelemre.

Gary Gensler, az SEC elnöke továbbra is hangsúlyozza az SEC meghatározását:

Ha valaki pénzt gyűjt egy token eladásával, és a vásárló profitot vár az eladó támogató csoportjának erőfeszítései alapján, az értékpapírnak minősül.

Tehát bárkinek, aki bizalmas, nem nyilvános információkkal rendelkezik az iparágban, óvatosnak kell lennie, mielőtt érmékkel és tokenekkel kereskedik. A blokklánc technológia nem olyan anonim, mint azt sokan hiszik. Az átláthatóságát valójában fel lehet használni a bennfentes kereskedelem nyomon követésére és megelőzésére.

A bennfentes kereskedelem a kriptovilágban évek óta elterjedt, és a hatóságok szigorúan fellépnek ellene. Különösen a 2017-es ICO-láz óta. Ez nem meglepő, mivel a Solidus Labs szerint az ICO tokenlistázások 56%-a mutatja a bennfentes kereskedelem nyomait.

A kriptotőzsdék és vállalatok szigorúbb önszabályozási intézkedéseket vezetnek be annak érdekében, hogy megvédjék magukat az ezzel kapcsolatos perek ellen, és fenntartsák a piaci integritást. Sok fejlett országban a központosított tőzsdék kötelesek ügyfélazonosítási (KYC) és pénzmosás elleni (AML) ellenőrzéseket végezni, hogy segítsenek az illegális kereskedelem azonosításában. Azonban a kevésbé szabályozott és decentralizált tőzsdék (DEX) továbbra is megnehezítik az insider kereskedelem tevékenységének felismerését.

Ahogy az iparág érik, egyre nagyobb a nyomás még a decentralizált platformokon is, hogy robusztusabb védelmi intézkedéseket vezessenek be a tisztességes gyakorlatok biztosítása és a befektetők védelme érdekében.

Az eredeti cikk itt jelent meg angol nyelven.