Belgium már készíti elő a terepet az európai blokklánc forradalomhoz

Belgium teljes erőbedobással támogatja az ambiciózus európai blokklánc-kezdeményezéseket, amikor januárban átveszi az EU Tanácsának elnöki posztját. Az ország digitális minisztere a CoinDesknek adott interjút.

Mathieu Michel egyike azon politikusoknak akik felismerték a blokklánc -technológiában rejlő lehetőségeket. Már korábban is megosztotta grandiózus vízióját egy az egész EU-ra kiterjedő digitális infrastruktúráról. A terv szerint olyan nyilvántartásokat tudna tárolni az új rendszer, mint a jogosítványok és a tulajdonjogok –  mindezt egy közös blokkláncon, amelyet a blokk kormányai irányítanak.

A terv kulcsa az Európai Blockchain Services Infrastructure (EBSI) szervezet, amely még 2018-ban műszaki projektként indult. Michel elmondta, hogy a cél az, hogy fellendítsék a projekt politikai támogatottságát Belgium hat hónapos tanácsi elnöksége alatt. Nyolc tagállamot pedig már meg is nyertek maguk mellé. Az elkövetkező hónapokban tovább dolgoznak azon, hogy más európai országok is csatlakozzanak. Vagy közvetlenül vegyenek részt a programban vagy pedig a projektet pályázati célokra használják fel.

Jól halad szabályozás – túl jól

Michel szerint a mesterséges intelligencia és a blokklánc technológia alkalmazásai kulcsfontosságúak lehetnek az EU digitális szuverenitásra való törekvésében. Ezutóbbi ugyanis magában foglalja az adatok feletti ellenőrzést és a kibertér feletti uralmat is.

Ami a digitális tér védelmét illeti, az EU az elmúlt években igencsak termékeny volt. Számtalan jogszabályi tervezet jelent meg a titkosítástól a mesterséges intelligenciáig, az adatmegosztástól a digitális euróig. Sőt, még a metaverzumról is alkottak jogszabályt. Valójában az idén véglegesített Markets in Crypto Asset (MiCA) szabályozással a blokk a világ első olyan jelentős joghatóságává válik, amely átfogó rendszerrel rendelkezik a digitális eszközök szabályozásának területén.

Elég a szabályozásból, most már itt az ideje, hogy használja is az EU ezeket a digitális innovációkat! – mondja Michel.

Már 2020-ban bemutatták az uniós országoknak, hogyan csatlakozhatnak az EBSI blokklánc hálózathoz saját csomópontok létrehozásával. Az egymással nem kommunikáló adatsilók elkerülése érdekében azonban a ráépülő alkalmazásoknak interoperábilisnak kell lenniük a tagállamok között is. Michel szerint a blokklánc segíthet elérni ezt.

„Valóban nagy figyelmet fordítunk az adatvédelemre, de az átláthatóságra, az adatok ellenőrzésére is. És a blokkláncnak van egy technikai vonatkozása, amely ezt valóban segíthet megvalósítani.”

Nem mindenki örül az együttműködésnek

A politikai ellenőrzés egy technológiai projektben igencsak sok kihívással jár. A digitális euró terveit számos politikus ellenzi már most az unióban. Sokan aggódnak az adatvédelmi vonatkozások és a kormányzati ellenőrzés kiterjesztése miatt.

A miniszter azonban mindenkit biztosít, hogy az egységes blokklánc infrastruktúrát nem arra tervezték, hogy új adatokat gyűjtsön a polgároktól.

Ma sok kormánynak vannak adatai az emberekről. Amiről beszélünk, az egy paradigmaváltás. A változás abban áll, ahogy a kormányok ezeket az adatokat most visszaadhatják a polgároknak.”

Ha Európa szuverenitását nézzük, nem mi voltunk az elsők az hálózatok terén. Nem mi voltunk az elsők a felhőszolgáltatások terén sem. Itt a blokklánc technológiával azonban megpróbálhatnánk az elsők lenni. – mondta Michel.