A Bank of Japan oldhatja meg a problémát, amit korábban okozott

Azáltal, hogy Japán teljesen új fejezetet nyitott monetáris politikájában, amikor 2024 márciusában bejelentette kamatemelési kampányát, várható volt, hogy meglesz az intézkedés hatása. Hétfőn reggel a globális tőzsdéken vérfürdő alakult ki, a vezető indexek Ázsiában évtizedes negatív rekordokat döntöttek, míg az amerikai piacról és a kriptovaluta-piacról milliárd dollárok tűntek el.

Most azonban a Bank of Japan hátraarcot fordíthat a kamatemelési kampánynak, mivel a jegybank alelnöke szerint a pénzügyi piacok nem állnak készen a kamatemelésre. A kijelentés hatására felpattantak a japán indexek és 2-3%-os pluszban kezdték a reggelt.

Instabil pénzügyi piacok

Shinichi Uchida, a Japán jegybank alelnöke, szerdán kijelentette, hogy a jegybank elhalasztja a kamatemelési kampányát, amennyiben a pénzügyi piacok instabilok. Japán vezető indexei, a Nikkei 225 és a TOPIX, idén eddig 5,5%-os és 4,5%-os értéknövekedésen vannak túl, miután hétfőn hajnalban drasztikus, 10%-ot meghaladó zuhanás rázta meg az ázsiai szigetország piacait.

Miután a japán jen közelmúltbeli felerősödése megdrágította a nemzetközi hitelezést, a Bank of Japan kénytelen volt a kamatemelést felfüggeszteni. A tapasztalt éles volatilitás a japán és a tengerentúli piacokon arra enged következtetni, hogy a monetáris lazítás mellett ki kell tartani.

„Nem fogunk kamatot emelni, ha a pénzügyi piacok instabiliok.” – mondta Uchida

A Bank of Japan kamatpályája nyilvánvalóan megváltozik, ha politikájuk befolyásolja a gazdaság volatilitását és a kialakult árfolyamokat. Ennek ellenére Japán 2%-os inflációs célja továbbra is változatlan.

Visszapattantak a tőzsdék

Uchida bejelentését követően a Nikkei 2,8%-os erősödést produkált, míg a TOPIX 5%-ot erősödött. Az indexek megközelítették a hétfői összeomlás előtti szintet, a japán jen pedig hirtelen erősödését követően ismét a múlt pénteki szinten kereskedik az amerikai dollárral szemben. Az emelkedést követően a Bank of Japan októberi kamatdöntése során már csak 25%-os esélyt látnak a kamatemelésre, ami stabilizálhatja a nemzetközi piacokat is.

Az európai indexek szintén pozitívan reagáltak a hírre. Míg a DAX és a CAC 40 közel 1,5%-ot erősödött, addig az osztrák és olasz tőzsde közel 2%-os felértékelődést mutatott. Az orosz és lengyel piacokat leszámítva minden piac zöldben fest a nap feléhez közeledve, ami bizakodásra ad okot.

Csökken a nyomás a Federal Reserve-en

A hétfői összeomlást követően felmerült a sürgősségi kamatvágás lehetősége, amit az amerikai jegybanknak kellene eszközölnie, ugyanakkor a Bank of Japan döntése valószínűleg csökkenti a FED-re nehezedő nyomást. A CME FedWatch Tool adatai szerint a szeptember 18-i FOMC ülésen 63,5% annak az esélye, hogy 50 bázispontos kamatcsökkentést eszközöl a FED, míg a 25 bázispontos vágásra 36,5%-os esély mutatkozik.

Kedden az S&P 500 visszatért az 5200-as szint fölé, amit stabilan tart. A Dow Jones Ipari átlag és a Nasdaq szintén 1% körüli emelkedést produkált. Az amerikai indexek határidős jegyzései szerint szerdán tovább folytatódhat az emelkedés, miután az S&P 500 és a Nasdaq határidős jegyzése 1,5 – 2%-os emelkedést jelez.

A hét további részében bevételi adatokat közöl a Disney, a McKesson, a Coca Cola és az Eli Lilly, amik pozitív közléssel tovább erősíthetik a tengerentúli piacok emelkedő trendjét.

Ez a cikk is érdekelhet: Így tette tönkre a japán carry trade a kriptopiacokat