Miért hagyják el a fejlesztők az Egyesült Államokat és Európát?

Egyre több blokklánc fejlesztő dönt úgy, hogy Ázsiában folytatja karrierjét, elhagyva az Egyesült Államok és Európa szabályozás szorításában lévő piacát. Az Electric Capital friss jelentése szerint a régiók közötti aránybeli különbségek figyelemre méltóvá váltak 2024-re. Míg Észak-Amerika fejlesztői részesedése csökkent, Ázsia átvette a vezetést, és jelenleg a globális blokklánc fejlesztési piac közel 35%-át birtokolja.

Az Egyesült Államok szabályozási szorítása

Miközben az Egyesült Államok még mindig meghatározó ország a kriptodeviza fejlesztők körében, a piaci részesedése évről évre zsugorodik. Ennek egyik oka az, hogy az amerikai kormány és a szabályozó hatóságok, mint az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC), egyre intenzívebben fellépnek az iparág ellen. Az úgynevezett „Operation Chokepoint 2.0” keretében célzott intézkedésekkel szorítják vissza a kriptovállalatokat, és az olyan nagy szereplők, mint a Silicon Valley Bank és a Silvergate Bank 2023-as bezárása is jelzi ezt a nyomást.

Csökkenő fejlesztői részesedés Észak-Amerikában

2015-ben az amerikai piac még a globális blokklánc fejlesztői részesedés közel felét képviselte, ám 2024-re ez az arány drámaian, 23%-ra esett vissza. A szigorú szabályozás és az elhúzódó jogi küzdelmek az iparági szereplőket egyre inkább elriasztják, és arra ösztönzik, hogy barátságosabb szabályozási környezetben folytassák munkájukat. Ezt a trendet erősítette meg Sid Ramesh, a Coinbase képviselője is, aki szerint „a kripto jövője az Egyesült Államokon kívül épül.”

Blokklánc fejlesztők eloszlása

Ázsia fejlődése a blokklánc piacon

Miközben az Egyesült Államok és Európa fejlesztői részesedése csökken, Ázsia vezető pozícióba került a blokklánc fejlesztés terén. Az Electric Capital jelentése alapján 2023-ban Ázsia már megelőzte Európát, 2024-re pedig a világ vezető blokklánc fejlesztői régiójává vált, közel 35%-os részesedéssel. Ezáltal Ázsia a legvonzóbb célponttá vált a szabályozási akadályok elől menekülő fejlesztők számára.

Az Egyesült Államok jövője a kriptoiparban

Az amerikai szabályozók szigorú fellépése miatt egyre több fejlesztő dönt a távozás mellett, ami hosszú távon lassíthatja az ország kriptoiparának fejlődését. A jelenlegi jogi környezet gátolja az innovációt, és ezzel az Egyesült Államok pozíciója is gyengülhet a nemzetközi versenyben, míg Ázsia és más, szabályozási szempontból kedvezőbb régiók vonzóbbá válnak a blokklánc projektek számára.

Ugyanakkor, ha Donald Trump a közelgő elnökválasztáson győzelmet arat, és megvalósítja kriptobarát politikai terveit, megfordulhat a jelenlegi trend, és újra előnyös környezet alakulhat ki a fejlesztők és befektetők számára az Egyesült Államokban.