Az utcán támadtak meg egy kriptobefektetőt, egymillió dollárt loptak tőle

Az Egyesült Királyságban már nemcsak az interneten, de az utcán is tartani kell a kriptókat célzó támadóktól.

Az Egyesült Királyságban az utóbbi időben több olyan „kriptorablás” is történt, amikor a rablók kriptobefektetők telefonjait lopták el nyilvános helyeken.

Az Independent két ilyen esetről is beszámolt. Toby Atkinson esetében egy rabló kikapta a kezéből a lezáratlan telefonját, amikor hazafelé tartott a munka utáni italozásból. Atkinson azután kezdett kriptoeszközökbe fektetni, hogy édesanyja 100 fontot adott neki a 16. születésnapjára. Most 30 éves, és azt mondja, hogy a korai befektetéseknek köszönhetően már több mint egymillió dollárja volt kriptóban.

Atkinson a rablót egészen egy sikátorig üldözte, ott azonban további két társával találta szembe magát, akik késsel és machetával a kezükben fenyegették meg. A következő 40 percben a három elkövető átnézte Atkinson applikációit, és arra kényszerítették, hogy utalja át nekik a pénzt: összesen 750 000 fontot (közel egymillió dollárt). Az angol férfi egyébként elmondta, hogy a digitális eszközeit eredetileg offline tartotta, csak azért tette át őket egy mobilos tárcába, mert éppen házvásárlásra készült.

Hasonlóan járt Sam Kelly, aki állítása szerint öt számjegyű összeget tartott kriptóban. Kelly épp egy Ubert hívott, amikor elrohant mellette egy férfi, és kikapta a kezéből a feloldott telefont. És bár megpróbálta követni a rablót, észrevette, hogy két másik férfi is követi. Kelly ezért hazasietett, hogy letiltsa a számláit, de akkorra már nem maradt pénze. „Még mindig nem tudom, hogyan sikerült nekik ilyen gyorsan megcsinálniuk” – mondta.

Januárban egy brit banda elrabolt és megkínzott egy kriptobefektetőt

Az Independent jelentése szerint Nagy-Britanniában naponta átlagosan 225 telefont lopnak el, mostanában azonban a tolvajok egyre inkább a kriptotárcákat célozzák meg.

A jelentés idézte David Gerardot, az Attack of the 50 Foot Blockchain szerzőjét, aki szerint az online számlákkal ellentétben, amelyekbe nehéz belépni, a kriptoalkalmazások „olyanok, mintha kis aranyrögöket hordoznánk magunkkal… Ez olyan ostobán törékeny. Ezek nem visszafordítható tranzakciók. Te lemennél a kocsmába 10 000 font készpénzzel a zsebedben? Valószínűleg nem. Úgy kell kezelni a kriptót, mint egy nagy halom pénzt.”

A két eset után Atkinson és Kelly a rendőrséghez fordult, de mindketten azt mondták, hogy rossz tapasztalatokat szereztek a nem túl segítőkész rendőrökkel.

Kelly panaszt tett a pénzügyi ombudsmani szolgálatnál és annál a két meg nem nevezett cégnél, amelyeknek az alkalmazásait telepítette, így sikerült az ellopott pénz jóval több mint felét visszakapnia. Mivel azonban Atkinson a rablás során maga végezte a tranzakciókat, még ha fenyegetés alatt is, nem tudott hasonló panaszokat benyújtani.

A kriptobefektetők megtámadása egyébként nem egy új dolog, a Guardian ugyanis két évvel ezelőtt több ilyen esetről is beszámolt. Emellett idén januárban egy brit banda hét tagját börtönbüntetésre ítélték egy kriptobefektető elrablásáért, megkínzásáért és zsarolásáért.