Fokozódik a vámháború: Trump megtorlással fenyegeti az EU-t

Donald Trump szerdán tovább fokozta a globális kereskedelmi háborút, ugyanis újabb vámok kivetésével fenyegette meg az Európai Unió áruit. Az amerikai elnök mindezt alig néhány órával azután tette, hogy hatályba léptek az acél- és alumíniumimportra kivetett 25%-os vámjai.

A Micheal Martin ír miniszterelnökkel folytatott szerdai találkozóján Trump kijelentette, hogy további vámokat vezet be az EU ellen, ha az nem állítja le a tervezett ellenvámok hatályba léptetését. Emellett Írországot azért is bírálta, mert a vállalkozásbarát környezete elcsábítja az amerikai gyógyszeripari cégeket.

Az elnök figyelmeztetése közvetlen válasz volt az EU áprilisban kezdődő, amerikai termékekre kivetett vámjaira. Mindeközben az USA Kanada ellen folytatott kereskedelmi háborúja is eszkalálódik, ugyanis Kanada pénzügyminisztere, Dominic LeBlanc kijelentette: „Nem fogjuk tétlenül nézni, ahogy az ikonikus acél- és alumíniumiparunkat tisztességtelenül támadják.”

LeBlanc azt is kijelentette, hogy Kanada 29,8 milliárd dollár értékű, amerikai árura vonatkozó megtorló vámokat fog bevezetni. A kanadai jegybank az amerikai vámok miatt kamatot is csökkentett, felkészülve arra, hogy várhatóan jelentős gazdasági problémák fognak fellépni.

28 milliárd dollár értékű árut érintenek az EU ellenvámjai

Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter szerint a Fehér Ház most azt tervezi, hogy a rezet is bevonja a nemrég indított kereskedelmi háborúba. Eközben az EU ellenvámjai a becslések szerint akár 28 milliárd dollár értékű amerikai terméket is érinthetnek, beleértve olyan árukat is, mint a fogselyem, a gyémánt és a bourbon.

A vámháború fokozatos eszkalációja felerősítette a recessziós félelmeket. Ahogy arról beszámoltunk, a Bank of America jelentése szerint a befektetők 42%-a gondolja úgy, hogy a mostani kereskedelmi háború jelenti a legnagyobb veszélyt a kockázati eszközökre 2025-ben. Trump stratégiájának óriási hatását az is jól mutatja, hogy az első vámok bevezetését követően szinte azonnal összeomlott a kripto- és a részvénypiac.

Az amerikai elnök kijelentései a saját pártján belül is megingatták a bizalmat. A WSJ beszámolója szerint a Fehér Ház vezető tisztviselői nagyszámú hívást kapnak a republikánus törvényhozóktól és üzleti vezetőktől.

Az EKB elnöke Trumpot okolja a gazdasági bizonytalanságért

A múlt héten Scott Bessent pénzügyminiszter megemlítette, hogy az amerikai gazdaságnak „méregtelenítésre” van szüksége, ami fokozta a republikánusok aggodalmát. Mivel Trump nem zárta ki a recesszió lehetőségét sem, az inflációs aggodalmak tovább nőttek az amerikai lakosság körében is.

Mindeközben Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke csütörtökön a vámháború okozta gazdasági bizonytalanságokra figyelmeztetett, jelezve, hogy az EU gazdasága előtt újabb kihívások állnak. Azt is érdemes megjegyezni, hogy egy múlt heti beszédében Lagarde a jelenlegi gazdasági problémákat közvetlenül Trump amerikai elnöknek tulajdonította.

Az EKB elnöke kiemelte a Trump-kormányzat azon döntését is, hogy 25%-os vámokat vetett ki az acél- és alumíniumimportra, ami azonnali megtorlást váltott ki az Európai Unió részéről.

Az Európai Központi Bank – nagyrészt a vámháború hatására – nemrég 4%-ról 2,5%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat, ami már a hatodik kamatcsökkentés volt 2024 júniusa óta.

Érdekelhet még: