Az urán ára az egekben, az orosz ellenes szankciók csak rontanak a helyzeten
Az urán egy olyan kémiai elem, amely a világ atomerőműveinek működéséhez nélkülözhetetlen és nem pótolható más anyagokkal. Ezzel Oroszország is pontosan tisztában van s ezért is tesz meg mindent annak érdekében, hogy a kibányászott uránt értékesíteni tudja. Ezt azonban az érvényben lévő szankciók mellett hatványozottan nehéz megvalósítania az országnak. Arról már nem is beszélve, hogy rekordmagas értékeket ért el nemrégiben az árfolyama.
Az urán piaci ára csúcsokat döntöget s legutóbb 2011-ben, a fukusimai atomerőmű-baleset idején volt ennyire magas a kereslet iránta. Mindezt vélhetően az orosz-ukrán konfliktus idézhette elő, amely egyéb komplikációk mellett súlyos árfolyamnövekedést generált az összes gazdasági szektorban. Az orosz kormány pedig a kivetett szankciók következtében nem képes megfelelő módon forgalmazni az értékes anyagot. Ez azt eredményezte, hogy a már eddig is szűkös erőforrásokkal gazdálkodó piac még kiszámíthatatlanabbá vált.
Az UxC LLC , a nukleáris üzemanyagok piacán tevékenykedő piackutató cég, adatai szerint csütörtökön, azaz március 10-én, 1 fontyi súlyú uránért 59,75 dollárt kellett fizetnie a felvásárlóknak. A cikk írásának időpontjában a kémiai elem ára fontonként 60,12 dollár, amely várhatóan csak tovább fog emelkedni.
Az amerikai Fehér Ház, amely az elnök székhelyeként is funkcionál, további korlátozások kibocsátását fontolgatja Oroszországra vonatkozóan. Jelen pillanatban a Roszatom, az Oroszországi Föderáció atomenergetikai konszerne, áll a retorziók középpontjában. Ez a lépés azonban meggondolandó, hiszen 2020-ban az Amerikába importált urán 16,5%-a orosz földről származott. Továbbá, a szóban forgó energetikai vállalat és leányvállalatai a világ uránkészletének 35%-át szolgáltatják.
Mindent összevetve, elég valószínűtlen, hogy valódi hiány alakuljon ki és a nukleáris erőműveknek csökkenteniük kelljen a kitermelést – még akkor is, ha az orosz ellátmány szünetel. Példának okáért, ha az árak képesek visszatérni egy kedvező szintre, a Cameco Corporation, amely a világ legnagyobb urángyártó vállalata, a gyártás fokozásával könnyedén kitöltheti a piaci rést.