Az Uniswap v4 már 12 láncon keresztül lesz elérhető

Az Uniswapot 2018-ban Hayden Adams indította el az Ethereum hálózatán. Az egyik legnépszerűbb decentralizált kriptovaluta-tőzsde az összesített kereskedési volumenek alapján jelenleg a Raydium után a második legnagyobb DEX, azonban a Solana-mémcoinok felbukkanásáig egyértelmű piacvezető szereppel rendelkezett.

Az Uniswap v4-es fejlesztés célja ezt a pozíciót visszaszerezni. Az Uniswap Alapítvány január 31-i bejelentése szerint a DEX 12 blokklánc-hálózaton, köztük az Ethereumon és az Avalanchen is elérhető lesz a második rétegű skálázási protokollok mellett.

Érkezik az Uniswap v4

Az Uniswap v1-es verziója a piac első projektje volt 2018-ban, mely alkalmazta az automatikus piacalkotó (AMM) modellt. Ezt követően a 2020-ban megérkező v2-es modell bevezette a token-token párok közvetlen cseréjét, mely megszüntette az ethereum (ETH) köztes szerepét, ezzel csökkentve a költségeket. A 2021-ben integrált v3-as modell már koncentrált likviditásszolgáltatókkal, több díjszinttel és orákulum-fejlesztésekkel jelentkezett, azonban igazi áttörést a v4-es modell hozhatja el.

Az eredetileg 2023-ra ígért modell legnagyobb újítása a Hooks-funkció, mellyel a fejlesztők egyedi logikát adhatnak a kriptovaluta-kereskedési párokhoz. A programozható likviditás révén a felhasználók a centralizált tőzsdéken látott egyedi kereskedési stratégiákat állíthatnak össze, melyek automatikusan lefutnak a feltételek teljesülése esetén. A v4-es modell mindemellett tovább csökkenti az egyébként magas gázköltségeket.

Az Uniswap Alapítvány január 31-i bejegyzése szerint a DEX v4-es modellje 12 blokklánc-hálózaton lesz elérhető. Ezek közül érdemes kiemelni az Ethereumot, az Avalanchet, az Arbitrumot, a Baset, az Optimismet és a Polygont. Az Alapítvány tervei szerint a közeljövőben további láncokra is kiterjeszthetik az Uniswapot, hogy még több felhasználót érjenek el.

A vezető szerep visszaszerzése

Bár két éve csúszik a v4-es frissítés, talán most nagyobb szükség van rá, mint akkor lett volna. 2024-ben az Uniswap elvesztette vezető szerepét a Solanán működő Raydiummal és Jupiterrel szemben, mivel tavaly tavasszal a mémcoin-cunami már nem az Ethereum hálózatán jelentkezett. A pillanatok alatt megjelenő mémcoinok közül a dogwifhat (WIF) és az Official Trump (TRUMP) is a Solanán debütált, nagy port kavarva.

A DeFi Llama adatai szerint az Uniswap az elmúlt 30 napos kereskedési volument tekintve 96 milliárd dolláros forgalmat generált, míg a Raydium 122 milliárd dollárt. A különbséget egyértelműen a Trump-család által kibocsátott tokenek jelentették, melyek – joggal – megbotránkoztatták a piaci szereplőket, elszívva a likviditást más projektekből. A BNB hálózatán működő PancakeSwap 75 milliárd dolláros forgalmával a harmadik helyen áll a rangsorban.

Kilátások az UNI számára

Az Uniswap natív tokenje, az UNI, jelenleg a 24. legnagyobb kriptovaluta-projekt a maga 11,5 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. Az elmúlt egy évet tekintve közel 100%-os növekedést produkáló kriptovaluta ennek ellenére novemberi 19 dolláros árfolyamához képest közel 50%-kal esett vissza, jelenleg pedig 11,5 dolláron elérhető.

A történelmi csúcsát tekintve 45 dolláros token jelenleg akkumulációs fázisban található, egy fontos ellenállást tesztelve. A technikai elemzők szerint az idei bikapiacon a 21,35 – 31,55 dolláros tartományig emelkedhet az UNI árfolyama a historikus adatok szerint.

Ehhez természetesen szükséges az is, hogy az Uniswap visszaszerezze vezető helyét a decentralizált tőzsdék rangsorában, ugyanakkor a mémcoin-áradat ezt nem könnyíti meg. Az olyan oldalak, mint a pump.fun másodpercenként több tíz mémcoint bocsátanak piacra, melyek megfelelő volumen esetén a Raydiumon automatikusan listázásra kerülnek.