Az új brit miniszterelnök kriptobarát lenne?
Sunak pénzügyminiszterként töltött ideje alatt mutatta be azokat a terveket, amelyekkel az országot a kriptovaluták nemzetközi központjává kívánja varázsolni. Mások azonban fenntartásokkal kezelik Sunak kriptókhoz való hozzáállását, mivel erőteljes CBDC-támogató.
Rishi Sunakot választották meg az ország következő miniszterelnökének, miután Liz Truss múlt héten ellentmondásos módon távozott hivatalából, aki mindössze 45 napig volt hivatalban, és kénytelen volt lemondani, miután gazdaságélénkítő terve gyorsan szétesett, ami azonnal politikai és gazdasági instabilitáshoz vezetett.
A korábbi miniszterelnök, Boris Johnson kormányzása alatt pénzügyminiszterként munkálkodó Sunak bejelentette, hogy kriptoközponttá akarja tenni az Egyesült Királyságot. Segített a pénzügyi szolgáltatásokról és piacokról szóló törvényjavaslat bevezetésében, amely, ha törvénybe iktatják, széleskörű hatalmat adhat a helyi szabályozóknak a kriptoipar felett. Az ő vezetése alatt az ország érmegyártóját, a Royal Mint-et bízták meg egy nem-helyettesíthető token (NFT) kollekció létrehozásával, ami még nem valósult meg.
Truss kormánya elkötelezettségét fejezte ki Sunak kriptotervei mellett. A helyi kriptoipar, amely Sunakkal a pénzügyminiszteri hivatali ideje alatt a kriptopolitikáról kommunikált, üdvözli a kormányfői kinevezését. Sunak kinevezésének bejelentését követően Adam Jackson, az Innovate Finance, egy brit technológiai iparági szervezet, amely szintén a kriptó mellett érvel, politikai igazgatója „a fintech bajnokának” nevezte a volt pénzügyminisztert.
„Ez pozitívum a kriptó és az általános gazdaság számára” – mondta Ian Taylor, a CryptoUK iparági lobbicsoport igazgatója.
Sokan úgy vélik, inkább ártani fog a kriptóknak az Egyesült Királyságban
Többen a kriptoközösségben kétkedve fogadják Sunak kriptókhoz való hozzáállását. 2021 nyarán ugyanis javaslatot tett egy központi banki digitális valuta (CBDC), az ún.”Britcoin” bevezetésére, amelyet 2025-re az egész brit gazdaságban használnának.
Sunak bejelentésének vegyes volt a fogadtatása. Egyesek szerint a Britcoin segítene a digitális tranzakciós folyamatok egyszerűsítésében, mivel a pénzt gyorsan és egyszerűen lehetne mozgatni a számlák között, és csökkentené a banki költségeket. Másokat azonban aggaszt, hogy a CBDC hogyan befolyásolhatja a szabályozási módszereket, például a kamatlábakat és a bankok által hitelezésre rendelkezésre álló pénzmennyiséget. Mint tudjuk több állam a központi banki digitális valutát az emberek pénzügyi tranzakcióinak megfigyelésére használnák, bizonyos tranzakciókat még blokkolnának is, ami ugyebár szöges ellentétje a bitcoinnak és a bitcoin filozófiának.
Többen arra is rámutattak, hogy Sunak a közutálatnak örvendő Világgazdasági Fórum tagja, mely szervezet büszkén osztotta meg a Twitteren, hogy újabb emberük került igen magas pozícióba. Mint tudjuk a WEF tagja a kanadai miniszterelnök Justin Trudeau is, aki még idén év elején megmutatta, hogy számára mit is vagyis mit nem jelent a demokrácia, amikor a tiltakozó kamionosok és a velük szimpatizálók számláit pikk-pakk befagyasztatta.