Az osztrák jegybank kiáll a készpénz mellett – lázadás az EKB ellen?
Ausztriában még mindig sokan használnak készpénzt. Az osztrák központi bank a készpénz használatának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Az Európai Központi Bank készpénz elleni háborúja évek óta tart. A nagy csata 2016-ben kezdődött, amikor az EKB úgy döntött, hogy száműzi az 500 eurós bankjegyet, és beszünteti a nyomtatását. Akkor az intézet az adócsalás, a terrorizmus, a korrupció és a maffia tevékenységeinek visszaszorítása érdekében döntött a bankó nyomtatásának leállítása mellett.
Azóta a készpénz elleni háború negatív kamatlábakká alakult át és egyre nagyobb figyelmet fordít az EKB a digitális euróra. Sokan aggodalmukat fejezték ki a digitális euróval kapcsolatban, hiszen az EKB a virtuális valutával egyértelműen a pénzforgalom nyomon követését és ellenőrzését tűzte ki célul. Az EKB kijelentette, hogy „támogatja az eurorendszer célkitűzéseit azáltal, hogy az állampolgárok számára biztonságos pénzformát biztosít a gyorsan változó digitális világban.” Ez természetesen azt jelenti, hogy meg kell őrizni a digitális pénzeszközök befizetésének és számláról kivételének a lehetőségét, eközben azonban a kereskedelmi bankok feleslegessé válnak.
Az osztrák nemzeti banknak viszont ezzel teljesen ellentétes narratívája van. Szomszédunk jegybankja ugyanis a készpénz használatának támogatása érdekében kampányt indított, amely szembe megy az Európai Központi Bank elképzeléseivel.
A Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DW) arról számolt be, hogy az Oesterreichische Nationalbank (OeNB) jelenlegi kampánya a készpénz fontossága mellett áll ki, amely Ausztriában még mindig a legnépszerűbb fizetési módszer. Az országban az összes fizetési tranzakció 79 százalékát teszik ki a készpénzes fizetések. Átlagosan az osztrákok pénztárcájában 121 euró van.
Még mindig sokan használnak az Unióban készpénzt
Németországgal, Spanyolországgal, Portugáliával, Máltával, Görögországgal, Ciprussal és Olaszországgal együtt Ausztria Európa egyik „legkészpénzigényesebb” országa.
Az osztrák jegybank szerint a készpénz nem csupán egy fizetőeszköz. A készpénz a mindennapi élet része, identitást teremt és segít a saját pénzügyeink ellenőrzésében. Az OeNB tájékoztatója nyomtatott formában olvasható, illetve a közösségi médiában is látható. A kampány kiemeli az euró, mint készpénz speciális tulajdonságait:
„A készpénz Európa. Európában 340 millió ember fizet naponta euró bankjegyekkel és érmékkel. Ezek a mindennapi élet szerves részévé váltak, megkönnyítik a kereskedelmet, az utazást, a tanulást, az életet és munkavállalást külföldön. A közös valuta az európai integráció egyik legkézzelfoghatóbb szimbóluma.
A készpénz technológia. Az euró bankjegyein sok olyan csúcstechnológiás elem található, amelyek az eurót a világ egyik legnehezebben hamisítható pénzjegyévé teszik. Ezek előnye az, hogy az eredetisége műszaki segédeszközök nélkül is egyszerűen ellenőrizhető az ÉREZ – LÁT – ELDÖNT vizsgálati lépésekkel. Az euró bankjegyek szigorú biztonsági követelményei hatással vannak arra is, hogy Ausztriában és egész Európában csökken a hamisított bankjegyek száma.
A készpénz tanulás. Akár tanulsz, akár dolgozol, akár nyugdíjas vagy, a pénz mindig fontos szerepet játszik az életben. De azt is meg kell tanulnunk, hogyan kezeljük saját pénzünket. A bankjegyek és érmék segítenek abban, hogy jobban átlássuk a kiadásokat, és tisztában legyünk saját pénzügyeikkel.”
Ezt a kampányt akkor most az EKB elleni lázadásnak vélhetjük?