Az egekbe lőhet ki az urán ára

Az urán kereskedelméhez, kitermeléséhez kapcsolódó részvények árfolyamai jelentősen megugrottak nemrégiben az amerikai tőzsdéken. Mindez azután történt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította az orosz kormányt, hogy vizsgálja felül a stratégiai nyersanyagok, például a nikkel, a titán és az urán exportjának korlátozására irányuló lehetséges intézkedéseket. Ez lenne egy újabb orosz válasz a nyugati szankciók megtorlásaként. Putyin szeptember 11-én egy miniszteri egyeztetésen szólította fel a kormányt a korlátozások megvizsgálására az urán, a titán és a nikkel vonatkozásában.

Oroszország vezető szerepet tölt be számos nyersanyag kitermelésében. Például földgázból vagy aranyból a világ készleteinek közel negyedével rendelkezik a világ legnagyobb országa, gyémánt esetén ez az arány 55%-ot tesz ki.

Az oroszok szankciói hatással lehetnek több nyersanyag árára is

Putyin azt mondta: „Néhány országban stratégiai tartalékokat hoznak létre, és néhány más intézkedést is hoznak”. Majd hozzátette: „Általánosságban, ha ez nem árt nekünk, akkor elgondolkodhatunk a külpiacra történő szállítások bizonyos korlátozásán. Nemcsak az általam megnevezett nyersanyagok, hanem néhány más áru esetében is”. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az EU pénzügyi, gazdasági, katonai és energetikai szankciók egész sorát vetette be Oroszországgal szemben. Nem sokkal azután, hogy az megpróbálta lerohanni Ukrajnát. Washington és Brüsszel megpróbálta megbénítani Oroszország gazdaságát és így a háborús erőfeszítéseit. Ez azonban kudarcba fulladt, mivel Kína bepótolta a kieső űrt a vásárlások tekintetében.

Az urán árának alakulása

A sikertelen nyugati szankciók miatt az USA-nak és Európának szembe kell néznie azzal a kockázattal, hogy Moszkva is kereskedelmi korlátozásokat vezet be. Ez egyes termékek, mint a nikkel, a palládium és az urán árát felfelé hajthatja. Miközben az inflációval való küzdelem mindenkinek komoly fejtörést okoz. A piacokon az uránhoz kapcsolódó részvények, mint például a CCJ, UEC, URA és URNM 5% és 7% között ugrottak meg az orosz hírek hallatán.

És ha az oroszok elmélkedése nem lenne elég, a kazah Kazatomprom, a világ legnagyobb urántermelője a múlt hónapban bejelentette, hogy a növekvő ellátási lánc problémái miatt csökkenti 2025-ös termelési előrejelzését. Úgyhogy az urán ára jövőre biztosan nem lefelé fog menni.