Az orosz olajipar kriptót bányászna a többlet földgázzal
Az orosz szabályozó hatóságok fontolóra veszik az olaj- és gázipari cégek megkeresését. A legnagyobb cégek engedélyt kértek arra, hogy kriptovalutákat bányászhassanak az olajfúrás során felszabadult földgáz felhasználásával.
A Kommerszant gazdasági lap október 20-i jelentése szerint az orosz központi bank, az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium és a Digitális Fejlesztési Minisztérium az olajipari szereplők engedélyezéséről tárgyak, akik az elpazarolt földgázt a kriptobányászathoz szükséges adatközpontok energiaellátására szeretnék használni.
A „társított kőolajgáz” olyan földgáz, amely a kőolajkészletek tetején fekszik. Ezt a gázt gyakran nem kifizetődő kitermelni és szállítani, ami azt jelenti, hogy az olajfúrások során gyakran elégetik – ez a gázfáklyázás néven ismert folyamat, amely az olajfúrótornyokat kísérő, folyamatosan égő lángokat eredményezi. Ezek a fáklyák üvegházhatású gázokat szabadítanak fel, anélkül, hogy energiát termelnének.
A probléma az, hogy a kriptovaluta bányászat nem szabályozott Oroszországban, és nem teljesen legális. Emellett a kriptopénzek jogszabályra várnak. A bányászok közelmúltbeli elűzése Kínából azonban azt eredményezte, hogy a szomszédos Kazahsztán és Oroszország a második, illetve harmadik helyet foglalja el a globális hashráta tekintetében az Egyesült Államok mögött. Ez a hullám újabb nyomást gyakorol a hatóságokra, hogy megegyezzenek a bányaiparral.
Az orosz olajipar érdekeltsége fokozza ezt a politikai nyomást. Oroszország nemzeti költségvetésének nagy része a fosszilis tüzelőanyagok exportjából származik. Gyakran a nagy olajcégek és a kormányzat közötti korlátok porózusak.
Jurica Bulovic, az amerikai Foundry Digital bányászati vállalat egyik vezetője azt nyilatkozta: „Mivel a bitcoin bányászati műveletek mobilak és a világ bármely pontján bevethetők, ahol olcsó energia és internetkapcsolat van, egyre növekvő tendencia a bitcoin bányászata olaj- és gázkutakon a felesleges földgáz felhasználásával, amelyet más módon nem lehet pénzzé tenni, és amelyet jellemzően fáklyáznak vagy kiengednek. Ezekben a helyzetekben a bitcoin bányászat fáklyamérséklő technológiának tekinthető.”
Bár a gáz fáklyázásból a kriptobányászatba történő átirányítása nem szünteti meg a kibocsátást, de legalább talál felhasználási lehetőséget az egyébként semmit sem termelő nyílt lángoknak. A bányászok mobilitása és hajlandósága a nem szállítható energiaforrásokhoz való áttelepülésre valóban gyakran hivatkozott védekezés a bitcoin hálózat energiafelhasználását érő gyakori támadásokkal szemben.