Az orosz központi bank megpróbálja menteni a rubelt
Az orosz központi bank egyetlen gyors döntéssel konkrétan megduplázta az irányadó kamatlábat az eddigi 9,5%-ról 20%-ra. Plusz megtiltott a külföldiek számára, hogy helyi befektetési eszközöket és értékpapírokat eladjanak. Ezzel a célja az volt, hogy megvédje a rubelt és az orosz gazdaságot az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók hatásaitól. A hatalmas kamatemelésnek kellene elvileg megállítania az infláció megugrását és a rubel értékének bezuhanását. Oroszország pénzügyi piacai ezen a héten fogják teljes erejükben érezni a szankciók hatását.
Még mindig nem lehet tudni, hogyan reagálnak a pénzügyi piacok az Oroszország elleni szankciókra
A valutakereskedés el sem kezdődött hétfőn reggel, elvileg majd valamikor délután fognak elindulni a tranzakciók. A dollárral szemben 30%-ot veszített a rubel a bank lépése előtt, de a beavatkozás után is csak 5%-ot tudott visszaemelkedni. És nem csak a rubel, de például a forint is érzi a csapásokat, bőven 370 forint felett jár egyetlen euró ára is. Emellett az orosz központi bank utasította a cégeket és vállalatokat arra, hogy adják el külföldi devizás tartalékaik 80%-át. Az orosz központi bank kormányzója hétfő délután fog majd további intézkedésekről nyilatkozni, amelyek között akár ott lehet majd a készpénzfelvétel limitálása is.
Az biztos, hogy Oroszország gazdasága kemény napok előtt áll, külföldi elemzők szerint minimum 5%-ot fog zsugorodni a GDP és az orosz bankok külföldi leányvállalatai nagyon nehéz helyzetbe sodródnak. De még nem lehet teljesen tisztán látni, hiszen ahogy az orosz központi bank is hangsúlyozta, a pénzügyi piacok reakcióit is figyelni kell a napokban, hogy pontosan értékelhetőek legyenek a kockázatok. Közben pedig a harcok úgy tűnik, hogy nem hagytak alább Ukrajnában, az orosz csapatok folytatják átkaroló hadműveletüket. A fő cél, hogy az Ukrajna keleti részén található ukrán főerőket bekerítsék és ezzel párhuzamosan bevegyék Kijev városát. Ez a két tényező ugyanis egyértelműen fordulópontot hozhat a háború kimenetelében.