Az orosz cégek stabilcoinokat használnak a Kínával való tranzakciók lebonyolításához

A stabilcoinok ágazata egyre nagyobb figyelemnek örvend miután a Bloomberg új jelentésből kiderült, hogy az orosz nyersanyagipari cégek fiatpénzekhez rögzített digitális valutákat alkalmaznak a kínai partnerekkel folytatott határokon átnyúló tranzakciók lebonyolításához.

Az orosz nyersanyagcégek, amelyek a nemesfémektől a faanyagokig szinte mindennel kereskednek, elkezdték használni a Tether Holdings Ltd. stabilcoinját a kínai ügyfelekkel és beszállítókkal folytatott nemzetközi ügyletek kivitelezéséhez. Ezeket a megállapodásokat rendszerint Hongkongon keresztül bonyolítják le.

Mindez nem meglepő, hiszen Oroszország és Kína hosszú idők óta jó kapcsolatot ápol egymással, amelyet Vlagyimir Putyin elnök „örök testvériségként” jellemzett. A két ország együttesen kíván fellépni a nyugat hegemóniájával szemben s ezért a dollár használatával is felhagyhatnak.

A stabilcoinok hirtelen jött vonzereje az amerikai pénzügyminisztérium szankcióinak tudható be, amelyet a kínai és orosz vállalatok ellen vezetett be.

Már több mint két év telt el azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, de a stabilérmék széles körű használata mindeddig váratott magára. Ez rávilágít arra, hogy Moszkva miként képes alkalmazkodni a változó gazdasági környezethez, ahol korábban például hét orosz bankot tiltottak ki a SWIFT üzenetküldő rendszerből.

Az orosz gazdaságot sújtó nyugati szankciók tartós hatása csak még hasznosabbá teszi a stabilcoinokat, többek között a határokon átnyúló tranzakciók esetében. Továbbá segítenek csökkenteni a befagyasztott tengerentúli bankszámlákban rejlő kockázatokat is – amire az oroszok Ukrajna lerohanása után jöttek rá. Még a szankciók alól mentesülő orosz vállalatok is biztonságosabb alternatívát találtak ezekben az eszközökben a hagyományos nyugati bankrendszer nyújtotta lehetőségekkel szemben.

„A stabilcoinok esetében az átutalás időtartama mindössze 5-15 másodperc és néhány centbe kerül, így az ilyen ügyletek kifejezetten hatékonyak, ha a feladó már rendelkezik stabilcoinokban lévő eszközállománnyal”, mondta Ivan Kozlov, a Resolve Labs társalapítója.

A stabilcoinok elterjedése Oroszország globális kereskedelmében azt mutatja, hogy a nyugati szankciók nem tudták szétzúzni az ország gazdaságát. Még arról is érkeztek hírek, hogy az orosz központi bank kriptofizetésekkel kísérletezik a nemzetközi tranzakciókat illetőleg.