Trump vámháborúja miatt az Nvidia az USA-ban fogja gyártani a szuperszámítógépeit

Az ágazat és a vállalat számára is jelentős fejlemény, hogy az Nvidia (NVDA) először fog az Egyesült Államokban AI szuperszámítógépeket gyártani.
Kevés olyan vállalat van, amely annyiszor volt címlapokon az elmúlt években, mint az Nvidia. Bár a 2025-ös év eddig nem hozott sok jót a chipgyártó óriásvállalatnak, ez főként a makrogazdasági nyomásnak – és a DeepSeek óriási sikerének – volt köszönhető. Az Nvidia részvényei emiatt 19%-ot estek az elmúlt hat hónapban, azonban az amerikai chipgyártó így is a tavalyi év egyik legnagyobb árfolyamemelkedését könyvelhette el 174%-kal.
Az Nvidia idei visszaesése nagyrészt Donald Trump vámháborújának köszönhető, azonban a cég jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy csökkentse a politikának való kitettségét. Az óriásvállalat ugyanis bejelentette, hogy a szuperszámítógépeit most először az Egyesült Államokban fogja gyártani.
Egy nemrégiben közzétett bejegyzés szerint a technológiai cég „több mint egymillió négyzetméternyi gyártási területet rendelt meg az Nvidia Blackwell chipek arizonai gyártására és tesztelésére, valamint az AI szuperszámítógépek texasi gyártására”.
Emellett megerősítették, hogy a chipgyártás már megkezdődött a phoenixi üzemekben. Eközben Houstonban és Dallasban szuperszámítógépeket gyártó üzemeket fejlesztenek éppen. Az Nvidia egyébként azt is elárulta, hogy mindkét üzemben a következő 12-15 hónapban kerül sor a tömeggyártásra.
500 milliárd dolláros AI-fejlesztési tervet jelentett be az Nvidia
Az Nvidia nincs egyedül a szuperszámítógépek amerikai gyártására való áttérésében. A hétfői posztban ugyanis a technológiai cég kiemelte, hogy a következő négy évben akár 500 milliárd dollárt fektetne az AI-infrastruktúrába a TSAMC, a Foxconn, a Wistron, az Amkor és a SPIL vállalatokkal együttműködve – mindezt természetesen az USA-ban.
Az Nvidia szerint kulcsfontosságú, hogy átformálják a vállalat amerikai gyártásban elfoglalt pozícióját, de a chipgyártó azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is az egyik legfontosabb szereplőnek kell maradnia a mesterséges intelligencia fejlesztésében.