Az intézményi befektetők kiürítik a kriptovaluta-tőzsdéket

2025 első negyedévét a globális piacok bizonytalansága és a geopolitikai feszültségek jellemezték, ahol az aranyat leszámítva minden eszközosztály szakadt. Áprilisra azonban a kereskedelmi háború enyhülni kezdett, a bizalom pedig visszatért a kockázatos eszközök iránt. Ebben az időszakban az intézményi befektetők azonban a félelem ellenére hajtottak végre agresszív felhalmozásokat – különösen a kriptovaluták piacán.
A hagyományos pénzügyi rendszer kockázatainak ellensúlyozására a vezető alapkezelők milliárd dolláros mértékben vásárolják az azonnali Bitcoin ETF-eket, a tőzsdékről történő kiáramlások pedig arra utalnak, hogy a BlackRock és versenytársai hisznek a „digitális aranyban” – állítja a Fidelity.
Fokozódik az intézményi átvétel
Annak ellenére, hogy januártól kezdve a bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama hetek alatt zuhant 109 000 dollárról egészen 75 000 dollárig, a Wall Street-i befektetők bitcoin iránti éhsége nem csillapodik. A Fidelity Investments szerint jelentősen csökken a centralizált tőzsdéken elérhető kriptovaluta-kínálat, miután az intézményi befektetők, a vállalatok és a vagyonkezelők agresszív felhalmozásokat hajtottak végre az elmúlt hetek és hónapok volatilis időszakában.
A tőzsdéken mindössze 2,6 millió BTC maradt, ami a legalacsonyabb érték 2018 novembere óta. Mindemellett még az is a jelenlegi ciklus malmára hajtja a vizet, hogy 6,5 évvel ezelőtt messze nem volt ennyi BTC elérhető. A jelentés szerint 2024 novembere óta több mint 425 ezer BTC-t vontak ki a bálnák és intézményi befektetők a kereskedési platformokról, ebből pedig 350 ezer BTC-t a tőzsdén jegyzett vállalatok – mint a Strategy és a BlackRock – halmoztak fel.
Ezek a vállalatok 2025-ben átlagosan havi 30 ezer bitcoin-vásárlást hajtottak végre, ami jelenlegi árfolyamon megközelíti a 2,85 milliárd dollárt.
Szintén hangsúlyos, hogy a Binance kriptovaluta-tőzsdéje, amely forgalomban és kínálatban is egyedülálló platformnak bizonyul, az azonnali kiskereskedelmi mennyiség 40%-át birtokolja, ugyanakkor április 6-a és 23-a között teljesen megfordult a trend: míg április 6-10 között több mint 15 ezer BTC áramlott be a lakossági befektetők által a platformra, hogy eladják eszközeiket, addig április 19-23 között ugyanennyi eszközt utaltak ki a tőzsdékről.
Április 18-a után a tőzsdéken lévő tartalékok gyorsan zuhanni kezdtek, a hétre pedig a tőzsdei bálna arány 0,3 alá esett. Ez azt jelenti, hogy ismét a lakossági befektetők akcióznak, miközben a bálnák érintetlenül várják a következő felfutást.
Kilátások a kriptovaluta-piac számára
Legyen szó bármilyen eszközről, a kínálat szűkülése hosszú távon az árfolyamok emelkedéséhez vezethet. Az intézményi befektetők ETF-vásárlásai mellett az amerikai jegybank politikai irányváltása is kiválthatja ezt, azonban a szűkös likviditás előbb-utóbb ismét hatszámjegyű bitcoin-árfolyamot fog eredményezni.
Az elmúlt hetek kiáramlásait követően az utóbbi öt kereskedési napban 2,75 milliárd dollár értékben áramlott tőke az azonnali ETF-ekbe. Bár összességében továbbra is 38 milliárd dollár feletti beáramlást regisztráltak az eszközök, március végéig előfordult, hogy napi 3-5 ezer BTC került ki a tőzsdén kereskedett alapokból.
Ahhoz, hogy a bikapiac exponenciális szakaszáról beszélhessünk, amelyre sok befektető vár, viszont nagyobb likviditás szükséges. Az USDT mögött álló Tether piaci kapitalizációja, mellyel az általános likviditást mérik, csupán 2,9 milliárd dollárral nőtt az elmúlt 60 napban. Ugyan ez pozitív, de nem elég, mivel a korábbi ciklusokban, amikor a BTC drasztikus emelkedéseket regisztrált, az USDT piaci kapitalizációja volt, hogy ötmilliárd dollárral nőtt 30 napra vetítve.
Erre talán az év második felében kerülhet sor, ha a globális pénzkínálat ilyen ütemben növekszik, enyhül a kereskedelmi háború és a Fed rákapcsol a kamatcsökkentési ciklusra. Addig is érdemes lehet követni a bálnák és az intézményi befektetők stratégiáját – alacsony áron vásárolni és magasabb árfolyamon eladni.