Az ING bank be akar szállni a decentralizált pénzügy világába

Az ING bank hamarosan a holland pénzügyi hatósággal tesztelheti új DeFi szolgáltatásait, ezek azonban szigorúan nem fognak olyan volatilis eszközöket tartalmazni, mint a bitcoin.

DeFi igen, bitcoin nem – ez jelenleg az ING bank álláspontja

A szingapúri Fintech Festival keretében jelentette be a holland ING bankóriás innovációért felelős igazgatója, Annerie Vreugdenhil, hogy a bank az első peer-to-peer hitelező platformjának kialakításán dolgozik.

„Jelenleg is vizsgáljuk a peer-to-peer hitelezés lehetőségét egy DeFi-szerű felállásban. De nem bitcoinnal. Számunkra az az izgalmas, hogy hogyan lehet peer-to-peer hitelezést megalkotni vagy új hitelezési képességeket létrehozni különböző fedezettel. Inkább ezeket a különböző lehetőségeket vizsgáljuk, mint a volatilis bitcoint” – mondta a fesztiválon Vreugdenhil.

A szolgáltatást a holland pénzügyi hatóság ún. „szabályozói homokozójában” tesztelhetik. Ez lehetőséget ad arra, hogy az innovatív szolgáltatásokat felesleges szabályozói terhek nélkül próbálhassák ki a gyakorlatban a vállalkozások.

Az ING már korábban is foglalkozott a DeFi-vel

Nem ez az első alkalom, hogy az ING bank a DeFi világa felé kacsintgatna. 2021 elején egy whitepapert is kiadtak, melyekben a DeFi-vel kapcsolatos tapasztalataikat összegezték. Ebben külön kitértek például az Aave platformjára mint a szektor egyik legújabb innovációja, ahol kriptofedezettel lehet stabilcoin hitelekhez jutni.

Az ING ebben a dokumentumában is meglehetősen pozitívan nyilatkozott a DeFi piacán rejlő lehetőségekről – még akkor is, ha azért jó néhány hátrányát is összegyűjtötték.

„Az ING számára vannak előnyei a DeFi felé történő nyitásnak, mivel az olyan intézmények, mint az ING, tudják, hogyan kell megvédeni az ügyfeleiket és van tapasztalatuk a kockázatkezeléssel. Összességében, a DeFi innovációja az engedély nélküli blokklánc rendszereken pozitív hatással van a pénzügyre, hiszen arra készteti a pénzügyi intézményeket, hogy új eszközökkel szolgálják ki ügyfeleiket.”

Mindezek ellenére a DeFi egyik legnagyobb hátrányának azt tartják, hogy mivel a kölcsönzés és a hitelezés hitelfedezetet igényel, nem teszik lehetővé az új pénzek megalkotását a vállalkozások finanszírozására vagy vállalkozók számára.

A DeFi mellett az ING bank egyéb kriptós területek iránt is mutatott érdeklődést az utóbbi hónapokban, években. 2020-ban csatlakozott például a Blockchain Education Alliance szervezetéhez, egy idei április konferencián pedig a stabilcoinok megalkotásának lehetőségéről is beszéltek már.

Az ING az egyik vezető multinacionális bank Hollandiában, amely jelenleg több mint 1 trillió dollárnyi eszköz kezeléséért felelős.