Az IMF nem betiltaná, hanem inkább szabályozná a kriptovalutákat
A G20-ak indiai találkozójának margóján Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója azt mondta, hogy az ügynökség inkább a kriptopénzek szabályozását részesítené előnyben, nem a teljes betiltást.
A Nemzetközi Valutaalap inkább differenciálná és szabályozná a kriptoeszközöket, minthogy teljes tilalmat vezessen be, bár egyelőre csak kérdőjelek vannak.
Az indiai Bengaluruban, a G20 pénzügyminiszterek találkozóján az IMF vezérigazgatója, Kristalina Georgieva kifejtette, hogyan látja az ENSZ pénzügyi ügynökség a digitális eszközöket, és mit szeretne a szabályozás tekintetében.
„Nagyon is támogatjuk a digitális pénzek világának szabályozását, és ez kiemelt prioritás” – jelentette ki.
A Bloombergnek adott, február 27-én megjelent interjúban válaszolt a kriptovaluták esetleges teljes betiltására vonatkozó közelmúltbeli megjegyzéseivel kapcsolatos kérdésekre. Elmondta, hogy még mindig sok a zűrzavar a digitális pénzek besorolása körül.
„Az első célunk, hogy különbséget tegyünk az állam által támogatott jegybanki digitális valuták és a nyilvánosan kibocsátott kriptoeszközök, valamint a stabilcoinok között”.
A teljesen fedezett stabilcoinok „meglehetősen jó teret teremtenek a gazdaság számára, a nem fedezett kriptoeszközök azonban spekulatívak, magas kockázatúak és nem pénzek” – tette hozzá.
Egy nemrég megjelent, globális szabályozási szabványokat ajánló dokumentumot idézve úgy fogalmazott, hogy a kriptoeszközök nem lehetnek törvényes fizetőeszközök, mivel nincs fedezetük.
Ugyanakkor a kriptovaluták betiltásának lehetőségét „nem szabad levenni az asztalról”, ha azok nagyobb kockázatot kezdenek jelenteni a pénzügyi stabilitásra – figyelmeztetett.
„Mindazonáltal a jó szabályozás, a kiszámíthatóság és a fogyasztóvédelem jobb megoldás lenne, és a betiltást nem is kellene fontolóra venni” – vélekedett Georgieva.
Az IMF, a Pénzügyi Stabilitási Tanács és a Nemzetközi Fizetések Bankja közösen készül arra, hogy az év második felében szabályozási irányelveket adjon ki.