Az Igazságügyi Minisztérium 16 millió dollárnyi, FTX-hez köthető vagyon lefoglalásán dolgozik

Közel két év telt el az ominózus FTX-botrány óta, azonban a Sam Bankman-Friedhez köthető átverések és csalások még mindig éreztetik hatásukat. Azt követően, hogy az egyik leginkább prominensnek számító kriptovaluta-tőzsde a semmiből összeomlott és emberek millió vesztették el féltve őrzött vagyonukat, a hatóságok minden követ megmozgatnak, hogy visszaszerezzék azokat.

Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma most 16 millió dollár értékben foglalna le kriptovagyont, ami a botrányhoz köthető. A Binance számláján tárolt eszközök állítólag Sam Bankman-Friedhez kapcsolódó kenőpénzek, értékük pedig jelentősen megnőtt az utóbbi időben.

Illegális támogatások, kenőpénzek

Sam Bankman-Fried, az FTX alapítója, üzletei során jelentős összegeket fordított politikai és egyéb befolyásos szereplők támogatására globálisan. Ezek a kifizetések most, az FTX csődje után, megkérdőjeleződnek, az üzletember bírósági ügye pedig igyekszik feltárni az összes ilyen illegális pénzmozgást.

Az úgynevezett „dark money” adományok közül most 16 millió dollárra felfigyelt az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ). A Binance kriptovaluta-tőzsdén tárolt eszközök átutalását még egykoron SBF engedélyezte, a tranzakciók pedig kiterjednek a solana (SOL), az avalanche (AVAX) és a ripple (XRP) natív tokenjeire. Abból kifolyólag, hogy az eszközök több mint fele SOL, az elmúlt időszakban történt felértékelődés felkeltette a hatóságok figyelmét, eredetük pedig állítólag az FTX alapítója által biztosított kenőpénzekre vezethető vissza.

Sam Bankman-Fried vagyonából megközelítőleg 70 millió dollárt költött főként demokrata politikusok kampányaira, amiket a kriptovaluta-szabályozások formálására kellett fordítani. Egyes információk szerint az átutalások közleményébe a „pandémiás feszültség” kifejezés került. A vádlott saját bevallása szerint a Republikánus Pártot is jelentős összegű adományokkal támogatta, hogy mindkét politikai oldallal jó kapcsolatot tudjon kiépíteni.

A politikai adományozások mellett SBF és csapata aktívan részt vett az amerikai kongresszusban folytatott tárgyalásokon, és több millió dollárt költöttek arra, hogy befolyásolják a kriptovaluta-piac szabályozásáról szóló törvényeket. Az „effektív altruizmus” mozgalom követője azonban globális egészségügyi, természetvédelmi és technológiai szervezeteknek is jelentős összegeket utalt át. Bár ezek az adományok először legitimnek tűntek, a csőd után megkérdőjeleződik, hogy valóban támogatások voltak-e ezek vagy önös célok.

Az FTX botrány számokban

Két évvel az FTX botrányt követően a becsült vagyon meghaladta a 8-10 milliárd dolláros veszteségsávot, ami közvetlenül az ügyfelek szabálytalanul felhasznált pénze volt. Az 50 legnagyobb hitelezőnek a tőzsde több mint 3 milliárd dollárral tartozott, a kisebb hitelezők felé pedig ennél is nagyobb tartozás állt fenn.

A tőzsde csúcspontján több mint egymillió felhasználóval rendelkező platform a Forbes szerint 32 milliárd dolláros értéket képviselt, SBF maga pedig 16 milliárd dolláros vagyonvesztésen ment keresztül. A kártalanítások következtében, mivel az eszközök jelentősen felértékelődtek a két évvel ezelőtti szinthez képest, a 8-10 milliárd dolláros veszteség dupláját kell visszafizetniük a károsultaknak. A kártalanítás évekig is tarthat, azonban a kriptovaluta-piac dinamikus változása még átírhatja az összegeket.

Két évvel a tragédiát követően, az emberek még mindig nem képesek megfelelően felmérni azt, hogyan is tudják biztonságban tartani eszközeiket. A tőzsdei vásárlásokat követően érdemes legalább egy online tárcára áthelyezni az eszközöket, mivel csak akkor tudhatók biztonságban az eszközök, ha mi magunk birtokoljuk a kulcsokat.