Az FBI házkutatást tartott a Kraken kriptotőzsde alapítójánál

Az FBI márciusban házkutatást tartott a Kraken kriptotőzsde alapítója, Jesse Powell otthonában, aki állítólag feltörte egy általa alapított nonprofit szervezet számítógépes fiókjait és kibertámadást követett el a szervezet ellen.

A vizsgálat középpontjában a Verge nonprofit szervezet azon állítása állt, hogy Powell belenyúlt a szervezet számítógépes fiókjaiba, és blokkolta a tagok e-mailekhez és más üzenetekhez való hozzáférését.

Powell 2007-ben alapította a Verge névre hallgató sacramentói művészeti csoportot, amely tavaly eltávolította őt igazgatótanácsából arra hivatkozva, hogy nem vett részt az igazgatósági üléseken, és a bírósági jegyzőkönyvek szerint megsértette a szervezet „irányelveit”. Eltávolítására azután került sor, hogy Powell a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés témakörét feszegető vitákat próbált szítani a szervezeten belül, amit egyes alkalmazottak sértőnek találtak.

Powell az elküldése után letiltotta a Verge-et a szervezet webhelyéről, valamint az e-mailek és a belső üzenetküldő rendszer használatáról, és a Verge szerint jogosulatlanul fért hozzá az ezekben a fiókokban tárolt bizalmas információkhoz – derült ki abból a levélből, amelyet a szervezet ügyvédje, Phillip Cunningham küldött a Krakennek novemberben.

A múlt hónapban Powell beperelte Verge-et a sacramentói bíróságon, azt állítva, hogy a szervezetből való kiszorítása jogszerűtlen volt, és valójában ő birtokolja a Verge digitális fiókjait, a Verge ügyvédje szerint azonban Powell állításai alaptalanok.

Egy bennfentes szerint az FBI márciusban átkutatta Powell Los Angeles-i otthonát, és lefoglalta több elektronikus eszközét is. A szövetségi nyomozó iroda már legalább tavaly ősz óta vizsgálja Powell tevékenységét, azonban eddig még nem emeltek vádat ellene. Powell ügyvédje szerint a vizsgálat a Verge állításaira összpontosult, és semmilyen módon nem kapcsolódott Powell kriptovalutákkal kapcsolatos tevékenységéhez.

Érdemes azonban megjegyezni, hogy tavaly a Kraken 360 000 dolláros bírságot fizetett, mert megsértette az Egyesült Államokban érvényben lévő szankciókat azzal, hogy lehetővé tette az iráni felhasználók számára a digitális valutákkal való kereskedést. Nem sokkal később, idén februárban pedig 30 millió dolláros bírságot szabott ki a Krakenre az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet, mert olyan befektetési terméket ajánlott fel, amely az ügynökség szerint megsértette az értékpapír-törvényeket.