Az FBI egy saját fedő kriptocéggel kapcsolt le csaló kriptocégeket

Az amerikai ügyészség 18 személy és vállalat ellen emelt vádat kriptocsalás és piaci manipuláció miatt. A vádakat Bostonban hozták nyilvánosságra, és négy kriptocég és négy pénzügyi szolgáltató cég, úgynevezett „market makerek” vezetőit célozták meg. Ezeket az árjegyzőket, valamint a kriptocégek alkalmazottait azzal vádolják, hogy hatalmas csalást szerveztek, amelynek során a kriptotokenek árait manipulálták egy sor látszatügyleten keresztül, úgynevezett wash trades ügyletek révén.

Csaláshoz köthető kereskedési taktikák és pump and dump rendszerek

A vádlottak közül négyen már beismerték bűnösségüket, míg egy másik vádlott beleegyezett, hogy ugyanezt teszi. Eközben további három vádlottat fogtak el Texasban, az Egyesült Királyságban és Portugáliában. A hatóságok eddig több mint 25 millió dollár értékű kriptót foglaltak le, és számos kereskedési botot hatástalanítottak. Ezek több millió dollár értékű wash trade-et hajtottak végre körülbelül 60 különböző tokenben. A vádirat szerint a vádlott cégek megtévesztő gyakorlatot folytattak, hogy sokszorosára növeljék a tokenjeik értékét. Miután e tokenek árát mesterségesen felduzzasztották, a vádlottak a magasabb árakon értékesítették állományukat, amit általában „pump and dump” sémának neveznek.

A csalásban érintett egyik legnagyobb vállalat, a Saitama piaci értéke egy időben milliárdos nagyságrendű volt. Az egyik market maker cég vezetője, aki már beleegyezett abba, hogy bűnösnek vallja magát, állítólag leírta a stratégiát. Elmagyarázta, hogy a másodlagos piacon az volt a céljuk, hogy olyan vevőket vonzzanak, akik nem tudták, hogy átverik őket. Az árjegyző elmagyarázta, hogy ahhoz, hogy nyereséget érjenek el, más vevőknek pénzt kellett veszíteniük.

A ZM Quant, a CLS Global és a MyTrade céget, valamint alkalmazottait wash trading ügyletekkel és erre irányuló összeesküvéssel vádolták meg. Ezek a cégek a NexFundAI tokeneket használták erre. A NexFundAI egy fedő kriptovállalat és token volt. Az FBI azért hozta létre, hogy beszivárogjon erre az átverésekre szervezett piacra.
Egy negyedik árjegyzőt, a Gotbit-et, valamint annak vezérigazgatóját és két igazgatóját szintén megvádolták hasonló művelet működtetése miatt.

A NexFundAI és a Gotbit kriptocsalások

Ez a nyomozás volt az első alkalom, hogy a bűnüldöző szervek egy hivatal által létrehozott kriptót használtak csalók elfogására. A vádlottak, akik nem tudták, hogy egy bűnüldöző szerv által létrehozott kriptovállalattal állnak kapcsolatban, állítólag a hamis kriptopénzt használták a terveik végrehajtásához.

Joshua Levy, az Egyesült Államok Massachusetts körzetének ügyésze kifejtette, hogy a hagyományos pénzügyi piacokon már évek óta illegális a wash trading, és ezek a szabályok a kriptókra is vonatkoznak.

Az FBI a nyomozást „Operation Token Mirrors” néven tartotta számom. Jodi Cohen különleges ügynök ezzel kapcsolatban így nyilatkozott:

„Amit az FBI ebben az ügyben feltárt, az lényegében a régi típusú pénzügyi bűncselekmények új megvalósítását jelenti. Az FBI példátlan lépésre szánta el magát, és létrehozta saját kriptopénzét és vállalatát, hogy beazonosítsa, lekapcsolja és bíróság elé állítsa ezeket a csalókat”.

kriptocsalás

Érdekes, hogy éppen egy évvel ezelőtt az on-chain nyomozó, ZachXBT figyelmeztette a közösséget, hogy óvakodjanak minden olyan projekttől, amely a Gotbit-tel kapcsolatban áll, mert néhány kiszivárgott jelentés szerint „erősen megkérdőjelezhető szolgáltatásokat kínál”.

Elmondása szerint a Gotbit azt állítja, hogy „már a kezdeti szakaszban az első percekben 10-szeresére fogja felnyomni az árat, hogy FOMO-t hozzanak létre. Ezzel annyi vásárlóerőt halmoznak fel, amennyit csak tudunk, hogy elérjék az extrém X-eket, és a következő tetőzéskor maximális token mennyiséget adják el.

Ez a cikk is érdekelhet: Illegális kriptó ATM-eket működtetett egy londoni férfi, börtönbüntetésre számíthat