Az év legnagyobb kriptovaluta-airdropjai
Az elmúlt évek vezető marketingeszköze lett az újonnan debütáló kriptovaluták számára az airdropok használata. A kriptovaluta-jutalmakat bizonyos feladatok teljesítéséért, közösségi aktivitásért vagy egy eszköz – például egy NFT – tartásáért cserébe osztják ki a projektek mögött álló csapatok, a felhasználók pedig jelentős jutalmakra tehetnek szert.
Idén az öt legnagyobb kriptovaluta-airdrop meghaladta a 19 milliárd dolláros értéket. A Hiperliquid mellett érdemes említést tenni a Starknetről, a Pudgy Penguinsről és a Notcoinról is. Bár a listán nem szerepel a Hamster Kombat, a Tap-to-Earn mánia szintén az év egyik slágertémája volt.
Hiperliquid: 10,84 milliárd dollár
A Hyper Foundation egy nagy sebességű, DeFi-tranzakciókra optimalizált első rétegű hálózatot dobott a piacra idén. A hálózat natív tokenje, a HYPE, első helyre került, miután novemberben 31 millió tokent osztottak szét a felhasználók között. Az akkor 1,6 milliárd dollárt érő airdrop rövid idő alatt 10,8 milliárdosra nőtt.
A Hyper Foundation weboldala szerint a DEX már több mint 312 ezer felhasználóval rendelkezik és a vezető határidős decentralizált tőzsde lett, ahol akár 50-szeres tőkeáttétellel is lehet kereskedni. Cikkünk írásakor a HYPE árfolyama 27,5 dollár.
Starknet: 3,1 milliárd dollár
A Starknet fő hálózata ugyan 2021-ben indult el, de a második rétegű Ethereum-megoldás csak 2024 tavaszán dobta piacra saját natív tokenjét. A kezdetben kiosztott 700 millió STRK értéke meghaladta a 3 milliárd dollárt, a tokenek pedig kulcsszerepet játszanak a hálózat irányításában is.
Novemberben elindult a Starknet staking-szolgáltatása is, ezzel jutalmat biztosítva azok számára is, akik a hálózat fenntartásáért felelnek. Az STRK árfolyama jelenleg 0,48 dollár, kezdeti, 2,7 dolláros árfolyama óta több mint 80%-ot esett.
Pudgy Penguins: 3,06 milliárd dollár
Több mint 500 millió dolláros piaci kapitalizációjával a lista legnagyobb projektje lett a Solanán elindított Pudgy Penguins. A világ egyik legismertebb NFT-kollekciója azután, hogy a legnagyobb áruházláncok polcaira elhozta plüss játékait, decemberben 88,88 milliárdos PENGU-készletet dobott piacra.
Az NFT-tulajdonosok mellett az aktív MetaMask- és Phantom Wallet használók is részesültek a PENGU-ból, melynek árfolyama továbbra is 3-4 cent között ingadozik. A kezdeményezésnek köszönhetően a Pudgy Penguins olyan listára került fel, ahol például a Bored Ape Yacht Club található.
Notcoin: 2,27 milliárd dollár
A Telegra-alapú Tap-to-Earn játékok a nyár slágerei voltak világszerte. 2024 májusában a Notcoin 80,2 milliárd NOT-ot bocsátott a piacra, amit például a Binance is listázott. A játékosok azóta olyan projektekből is részesültek, mint a Hamster Kombat, amellyel egykoron 400 millió ember játszott.
A NOT jelenleg 0,006 dolláros árfolyamon forog, mellyel a 132. legnagyobb kriptovalutának számít. Júniusban közel 2,5 centes árfolyamot mértek az eszköznél, mely azóta jelentősen vesztett az értékéből.
Jupiter: 2 milliárd dollár
A vezető Solana-alapú DEX-aggregátor indította az évet. A Jupiter januárban egymilliárd JUP-ot osztott szét, majd további 3 milliárd token kibocsátására vállalkozott. A januárban listázásra kerülő JUP több mint 2000 milliárd dolláros kereskedési volument produkált idén.
A JUP árfolyama stabilan listázási ára felett kereskedik, azonban tavaszi csúcsához képest több mint 50%-ot esett. Jelenleg 0,82 dollár körül kereskedik.
További említésre méltó airdropok
Az egymilliárd dolláros airdrop-keretet többek között a Movement, a ZKsync, az Eigenlayer és a Wormhole is átlépte. A The Movement Network Foundation Layer 2-es Ethereum-megoldásként debütált a piacon a ZKsync-kel egyetemben. A MOVE jelenleg 0,95 dolláron, a ZK pedig 0,2 dolláron kereskedik.
Az Eigen Foundation a restaking narratíva zászlóshajójaként jelent meg tavasszal a piacon, az EIGEN árfolyama tartja a 3,5 dollárt. Mindeközben a blokklánc-interoperabilitásért felelős Wormhole W tokenje 0,3 dollárt ér, miután áprilishoz képest elvesztette értéke 80%-át,