Az év legjobban és legrosszabban teljesítő kriptovaluta-kötődésű részvényei

Jelentőségteljes esztendő volt a 2024-es a kriptovaluták számára. Az évet a frissen elfogadott azonnali Bitcoin ETF-ek indították, a bitcoin (BTC) történelmi felezése pedig április végén következett be. Novemberben a kriptovaluta-párti Donald Trump megnyerte az amerikai választásokat, ezzel új lendületet adva a piacnak.

Ameddig a piaci indikátorként szolgáló S&P 500 tőzsdeindex idén 25%-ot erősödött, addig a kriptovaluta-piac megduplázódott. Ugyanakkor nézzük meg, mely kriptovalutához köthető vállalatok teljesítettek a legjobban és a legrosszabbul a részvénypiacokon.

A legjobban teljesítő részvények

MicroStrategy (MSTR): +400%, 87 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

A Michael Saylor vezette MicroStrategy számára kifejezetten jól sikerült év volt a 2024-es. Amellett, hogy sikerült jelentősen növelni bitcoin-készleteiket, az üzleti intelligenciával foglalkozó vállalat a legjobban teljesítő kriptovalutákhoz köthető részvénye volt az évnek. A jelenleg 440 ezer BTC-vel rendelkező vállalat részvénye jelenleg 358 dolláron forog.

Core Scientific (CORZ): +300%, 4,17 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

Az észak-amerikai bitcoinbányászati- és tárhelyszolgáltató vállalat 12 éves szerződést írt alá a mesterséges intelligenciával foglalkozó CoreWeave-vel még júliusban. Ennek következtében a vállalat részvénye megközelítette év végén a 15 dollárt is.

Terawulf (WULF): +140%, 2,15 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

Az infrastruktúra-központú bányászvállalat saját számítási teljesítményét növelte 2024-ben, ezzel elérve szeptember 30-án a 10 EH/s teljesítményt. Ez azt jelenti, hogy az előző évhez képest sikerült teljesítményüket megduplázni, részvényárfolyamuk pedig elérte a 6,2 dollárt is.

Coinbase (COIN): +70%, 70 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

Az Egyesült Államok kedvenc kriptovaluta-tőzsdéje az egyik legjelentősebb szereplő a részvénypiacon. Az október 30-án közölt egymilliárd dolláros részvényvisszavásárlási program, valamint a növekvő felhasználóbázis és kereskedési volumen azt eredményezte, hogy a harmadik negyedévben 417 millió dollárral nőtt a vállalat forrása.

A becslések szerint a negyedik negyedévben a bevétel elérheti a 2,1 milliárd dollárt, az egy részvényre jutó eredmény pedig a 2,37 dollárt. A Coinbase részvénye jelenleg 280 dolláros árfolyamon forog.

A legrosszabbul teljesítő részvények

MARA Holdings (MARA): -16%, 6,8 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

A legnagyobb tőzsdén jegyzett bitcoin-bányászvállalat a közelmúltban jelentősen gyorsította bitcoin-vásárlási ütemét, azonban ez sem volt elég, hogy kikerüljenek a gödörből. A MARA részvénye jelenleg 20 dolláron forog, a vállalat pedig 44 ezer BTC-vel rendelkezik.

Riot Platforms (RIOT): -27%, 4 milliárd dolláros piaci kapitalizáció

A 2020-ban óriási növekedést produkáló vállalat részvénye 11,67 dollárra esett vissza. A több mint 17 400 BTC-vel rendelkező vállalatról elmondható, hogy eddig volt inkább túlértékelt stádiumban, így a visszahúzódás valahol várható volt.

Argo Blockchain (ARBK): -80%, 43 millió dolláros piaci kapitalizáció

A londoni székhelyű Argo kriptovaluta-bányászat az Egyesült Államokban és Kanadában tevékenykedik. A közelmúltban 4,2 millió GBP-s hitelfelvétel 0,68 dollárig verte vissza a vállalat részvényének az árfolyamát. A beruházást ugyanakkor nagy teljesítményű számítógép-fejlesztésre használják majd fel.

Gryphon Digital Mining (GRYP): -92%, 22 millió dolláros piaci kapitalizáció

A Gryphon 2023 márciusában jelent meg a tőzsdén, így bő félév alatt szinte teljesen leépítette közel 90 dolláron listázott részvényét. A legutóbbi negyedévben 3,69 millió dolláros bevételt ért el a vállalat, ami 33%-os csökkenést jelent az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. A vállalat 2023-ban 5,95 millió dolláros nettó veszteséget ért el.