Az európai ipar szenvedni fog a földgáz árának ugrásszerű emelkedése miatt

Az európai ipar versenyképessége veszélybe került, mivel a magas energiaárak, az emelkedő földgázárak és az idei téli gázellátással kapcsolatos aggodalmak növelik a bizonytalanságot a gyárak kihasználtságát illetően a növekvő költségek közepette.

Az európai földgáz referenciaárak a múlt hónapban egyéves csúcs körül mozogtak. Ugyanis a novemberi hidegbetörések szertefoszlatták a harmadik, viszonylag enyhe télre vonatkozó reményeket.

holland földgáz ár

Holland földgáz tőzsde referenciaára

Az elmúlt hetekben Európa 2016 óta a leggyorsabb ütemben merítette földgázkészleteit, mivel a hidegebb hőmérséklettel együtt nőtt a kereslet is. Mindez kiegészül azzal, hogy december 31. után az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz vezetékes gázszállítások megszűnése is fenyeget. A téli megnövekedett kereslet miatt tehát egyre nagyobb a verseny Ázsiával a spot LNG-ellátásért.

Európai földgáztározók töltöttsége

Európai földgáztározók töltöttsége

Ennek eredményeképpen a holland TTF földgáz határidős ügyletek, az európai gázkereskedelem referenciaértéke a múlt hónapban 2024-es csúcsra ugrott, és december elején tovább emelkedett, ami Európa-szerte növelte az áramárakat és az energiaköltségeket a vállalkozások számára.

Elemzők és iparági vezetők a Reutersnek nyilatkozva elmondták, hogy az idei tél még nagyobb fájdalmat okozhat a földgázra támaszkodó iparágaknak, és a termelés korlátozására kényszerítheti őket. Európában sokkal magasabb energiaköltségek, emiatt az európai iparágak még nagyobb hátrányba kerülhetnek az Egyesült Államokkal, Ázsiával vagy a Közel-Kelettel szemben. Például a holland tőzsdén a jelenlegi referenciaár majdnem ötször magasabb, mint az amerikai Henry Hub földgáz referenciaár.

Az Európában 2023 februárja óta legmagasabb értéket elérő spot alapú villamosenergia-árak veszélyeztetik a kulcsfontosságú gazdaságok ipari termelését, és nagyban befolyásolják az üzleti hangulatot. Az emelkedő energiaköltségek a főbb európai gazdaságokat fenyegetik. Éppen akkor, amikor Németország, Európa legnagyobb gazdasága az év harmadik negyedévében hajszál híján kerülte csak el a recessziót. Az Eurostat gyorsbecslése szerint az euróövezet GDP-je 0,4%-kal nőtt a harmadik negyedévben. Ez magasabb volt a vártnál, mivel a két legnagyobb gazdaság, Németország és Franciaország gazdasága felülmúlta az előrejelzéseket.