Az EU orosz olaj embargója az egekbe repíti az olaj árát

A jövő héten az EU teljes embargót vezethet be az orosz olajra, a JPMorgan szerint egy hordó ára akár 185 dollár fölé is mehet. Ez megint a kisembereknek fog a legjobban fájni.

Ami eddig csak feltételezés volt, most a valóság lehet. A Reuters információ szerint ugyanis az EU a hétvégi francia választások után teljes embargót fog elrendelni az orosz olajra. Ha pedig ez bekövetkezik, annak beláthatatlan következményei lehetnek.

Na, de miért várnak a francia választásokig? Egyes elemzők feltételezései szerint Európa bürokratái attól tartanak, hogy ha már a héten kivetik az orosz olaj embargót, az Marie Le Pen malmára hajtja a vizet a francia választásokon, ezért az EU inkább kivár, azt remélve, hogy ismét Macron lesz Franciaország elnöke.

Már számos szankciók vetett ki az Európai Unió Oroszországra, de ami most jön, az brutális lesz, na nemcsak Oroszországra, hanem az egész unióra nézve. Az EU eddig az orosz olajat nem piszkálta. A JPMorgan szerint az április 16-ig tartó hét napban a 7,3 millió hordó/nap olajat vásárolt az unió, ami csak 330 ezerrel kevesebb a 7,58 millió hordós átlagnál.

Figyelemre méltó az, hogy a JPM számításai szerint az orosz nyersolajexport átlagosan 360 ezer hordóval haladja meg az invázió előtti mennyiséget, míg az olyan olajtermékek, mint a fűtőolaj és a nafta exportja 700 ezer hordó/nap csökkent.

A termékexport csökkenése és az orosz belföldi olajkereslet csökkenése együttesen azt eredményezte, hogy az orosz finomítók csökkentették termelésüket, egyes helyen le is állították.

Ezt szem előtt tartva a JPM most úgy becsüli, hogy az orosz termelésleállítások áprilisban 1,5 millió hordó/nap fognak kitenni, szemben az eredeti 2 millió hordó/nap előrejelzéssel.

A JPM előrejelzése mögött az a feltételezés áll, hogy az európai vevők az év végéig mintegy 2,0-2,5 millió hordó/nap csökkentik az orosz olaj vásárlását, és Oroszország ebből csak mintegy 1 millió hordó/nap tud majd átirányítani.

Természetesen senkit sem lephet meg, hogy Kína és India agresszív orosz olajvásárlásba kezdett, emellett Törökország is növelte a vásárolt mennyiséget. A JPM becslése szerint idővel ez a három ország együttesen valószínűleg további 1 millió hordó/nap mennyiséget tudna importálni a jelenleg importált mennyiségen felül.

Ezzel elérkeztünk a nagy kérdéshez: ha Európa beváltja a figyelmeztetését, és a szankcióit kiterjeszti az orosz olajra, hogyan fog alakulni az olaj ára? Nos, a JPMorgan szerint semmi jóra nem lehet számítani.

Mint Natasha Kaneva, a JPMorgan árupiaci stratégája írja, áttekintette a különböző forgatókönyveket arra az esetre, ha Európa kiterjesztené szankcióit az orosz olajra is, és arra figyelmeztet, hogy „az Európai Bizottság által hozott bármilyen azonnali embargóintézkedés súlyos hatással lesz a globális olajpiacra, és rövid távon teljesen felfelé irányuló árkockázatokkal jár”.

A bank három lehetőséget vizsgált meg, amelyet az EU az orosz olaj szankcionálására használhatna, a legagresszívebbtől, az Oroszországból származó import teljes embargójától kezdve a konzervatívabbig, az orosz olajimportra kivetett adókig vagy árkorlátokig. A szélsőséges árkiugrások elkerülése érdekében a piacnak minden forgatókönyv esetén időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.

A legszigorúbb szankció jobban fájna az európai fogyasztóknak, mint az oroszoknak

A teljes és azonnali embargó rövid távon valószínűleg jobban sújtaná az európai fogyasztókat, mint az orosz termelőket. Ami ennél is fontosabb, egy teljes, azonnali embargó valószínűleg 185 dollárra emelné egy hordó olaj árát, mivel több mint 4 millió olaj/hordó orosz olaj kiesne, és sem hely, sem idő nem lenne arra, hogy átirányítsák Kínába, Indiába vagy más potenciális vevőkhöz.

Bár India már a 2021-es szint háromszorosára növelte orosz olajimportját – az Egyesült Államok figyelmeztette, hogy India ne növelje tovább az importot – továbbra is kérdéses, hogy képes-e a kiszoruló orosz olajkínálatot elnyelni.

Ha azonban Európa lassabban, pl. hónapok alatt hajtja végre az embargót, hasonlóan az orosz szén importjának európai tilalmához, ahol négy hónapos leállási időszak van érvényben, az árak valószínűleg nem emelkednek sokkal magasabbra a jelenlegi szinteknél.

Egy lassabb, fokozatos leválás esetén Oroszországnak több ideje lenne arra, hogy olaját a barátságosabb vevők felé irányítsa.

Az EU kevésbé drasztikus alternatívákat is fontolgat, amelyek lehetővé tennék, hogy Európa továbbra is kapjon orosz kőolajszállítmányokat, ugyanakkor pénzügyi nyomást gyakoroljon Moszkvára. Ezen alternatívák közé tartoznak például a különadók, illetve az orosz olaj európai importjára vonatkozó árkorlátok bevezetése.

E lehetőségek bármelyike politikailag elfogadható középutat jelenthet, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy erőt demonstráljon, miközben fenntartja az orosz energiaellátást, és nem taszítja totális nyomorba az európai állampolgárokat.

Ezen túlmenően az EU fontolóra vette egy olyan letéti számla létrehozását, amelyre az olajvásárlók befizetnék az olaj piaci ára és az árplafon szintje közötti különbséget. Ezeket a pénzeszközöket részben vagy teljes egészében Ukrajna újjáépítésére fordítanák a háború után.