Az EU arra kényszeríti a kriptovállalatokat, hogy felhasználóik eszközeit jelentsék az adóhatóságoknak

Az Európai Unió csütörtökön jelezte, hogy a kriptovalutákkal foglalkozó cégeket kötelezni fogja arra, hogy jelentsék az adóhatóságoknak az európai felhasználók által tartott eszközöket.

A közigazgatási együttműködésről szóló nyolcadik irányelvjavaslatról korábban a CoinDesk számolt be. A javaslat széles körű következményekkel járhat, többek között arra kényszerítve a nem uniós székhelyű vállalatokat, hogy regisztráltassák magukat az ottani adóhatóságoknál.

Paolo Gentiloni, az EU adóügyi biztosa egy nyilatkozatában a következőket mondta: „Az anonimitás azt jelenti, hogy sok, jelentős nyereséget termelő kripto-eszköz-felhasználó elkerüli a nemzeti adóhatóságok radarját. Ez elfogadhatatlan”.

Az intézkedések végrehajtását nem tették teljesen egyértelművé. A kriptopénz-iparban különböző joghatóságok alatt működő szervezetek és szereplők tevékenykednek, köztük olyanok is, akik azt állítják, hogy nincs működési központjuk. Ezen túlmenően aggodalomra adhat okot a felhasználói adatokkal való visszaélés veszélye, amelyet a felhasználói állományok nyilvántartása hoz létre. Gyakran az (önmagukban sem túl biztonságos) központi tőzsdéken lévő állományok érzékeny azonosító adatokkal párosulnak. Ezeket a bűnözők potenciálisan felhasználhatják arra, hogy az embereket az állományaikhoz kössék.

A kriptovilágban – csakúgy, mint bármilyen más ágazatban – számtalan adatszivárgásról, adatlopási kísérletekről hallhatunk. És természetesen nem is mindegyik kerül napvilágra, rengeteg esetről nem is tudunk. A vállalatok – beleértve az EU-n kívüli székhelyű vállalatokat is – arra késztetése, hogy adataikat az európai adóhatóságok rendelkezésére bocsássák, ismét arra kényszeríti a cégeket, hogy bőséges mennyiségű adatot gyűjtsenek felhasználóikról. Majd ezeket az információkat továbbítaniuk kell az európai adóhatóságoknak, akikben vakon meg kell bízniuk, hogy biztonságban tartják azokat.

A vezető nemzetközi pénzügyi minősítők (IFLR) szerint gondok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy ez a döntés kihatással lehet az EU kriptoeszközök piacairól szóló rendeletére (MiCA) is.

Az Európai Kriptointenzív Kezdeményezés nyilatkozatban jelezte, hogy „aggasztónak tartja, hogy a [javaslat] a MiCA-nál jóval szélesebb körű kötelezett szervezetekre és magánszemélyekre vonatkozik”.

Az EU közölte, hogy véleménye szerint a lépés akár 2,5 milliárd dollár bevételt is hozhat az irányelv bevezetésével.