Az EU aggódik – mégsem lép életbe a kriptovaluta szabályozás?
Az Európai Bankhatóság (EBH) aggódik amiatt, hogy nem fog sikerülni megtalálnia a kriptopiac szabályozásához szükséges szakembergárdát. A hatóságot az is aggasztja, hogy egyáltalán nem egyértelmű számukra, mely digitális eszközöket kellene felügyelniük.
Az EBH nemrégiben azt a feladatot kapta, hogy felügyelje a kriptovaluták szabályozására vonatkozó EU-s törekvéseket. A hatóság ugyanakkor most elárulta, hogy a kriptovaluta szektor megregulázása s hatáskörének megtervezése “komoly gondot” jelent számukra. Ami pedig azt illeti, a szakemberhiány más, többek között a digitalizációval kapcsolatos területeket is érinti.
Az Európai Unió Parlamentje még áprilisban hagyta jóvá a kriptoeszközök piacáról szóról rendeletet (Markets in Crypto-Assets, MiCA). A jogszabály várhatóan 2025-ig hatályba lép, ám a hatóságok egyelőre nincsenek tisztában azzal, pontosan mely digitális eszközök, kriptovaluták és stabilcoinok felügyeletére lesz felhatalmazásuk. Az EBH elismerte továbbá, hogy a kriptovaluta szektor dinamikus jellege miatt nem tudják, hogy pontosan mivel kell majd szembenézniük két-három év múlva. José Manuel Campa, az EBH elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy nem aggódik a hatóság hírnevét fenyegető kockázatok miatt:
“Inkább azért aggódom, hogy az általunk azonosított kockázatokat megfelelően kezeljük. Ha nem csináljuk olyan jól, ahogyan azt kellene, akkor együtt kell majd élnünk a következményekkel” – részletezte.
A jelen probléma rámutat azon nehézségekre, amelyekkel számos szervezetnek meg kell küzdenie, hogy felzárkózzanak a gyorsan fejlődő kriptovaluta szektorhoz. A pénzintézetek, a fintech cégek és a tanácsadó vállalatok éppen ezért mindenféle kecsegtető ajánlattal és béremeléssel próbálják magukhoz édesgetni a kriptovalutákban jártas szakembereket.