Az ERC-721R az új standard, ami leszámolhat az NFT csalásokkal
Április 11-én nagyon fontos új fejlesztés látott napvilágot az okosszerződésekhez. Az ERC-721R nevet viselő új NFT standard lehetővé teszi, hogy egy nem helyettesíthető token megvásárlója egy meghatározott időn belül „visszaváltsa” a vásárolt NFT-jét és visszakapja a pénzét. A GitHub oldalán pontos részletek is olvashatóak az új standardről, ami hatalmas közösségi nyomásra készült. A cél egyértelműen az volt, hogy az NFT készítők is bírjanak valamiféle számonkérhetőséggel és a vásárlóknak is legyen valamilyen biztosítékuk.
Az új, ERC-721R NFT standard megváltoztathatja az NFT piacot
Napjainkban az NFT piactereken számtalan csaló projekt tűnik fel nap mint nap. Ezek összességében pedig nem csak pénzügyi károkat okoznak, hanem komoly bizalomvesztést is eredményeznek. Ezáltal pedig lassítják a piac bővülését és zavarják a tisztességes piaci szereplők működését. Maga a működési elv hasonlít egy ügyvédi letéthez vagy zároláshoz egy bankszámlán. Ha eszerint a standard szerint készített NFT-re bonyolítanak le a felek egy NFT tranzakciót, akkor a fizetett összeg először egy zárolt számlára kerül, amit egy okosszerződés biztosít. Az NFT készítője csak egy bizonyos időszak után tudja innen megkapni a pénzt. Viszont ezen időszak alatt a vevő akár vissza is adhatja az NFT-t és visszakaphatja a pénzét.
Azaz ha véletlenül a „letéti” periódus alatt az NFT projekt fejlesztői úgy döntenek, hogy rug-pull csalást hajtanak végre, a vevők csak a „gázdíjakat” fogják elveszíteni a tranzakciós költségen, a vételárat nem. De hogy mi a jó az eladóknak az új standardben? Egyértelműen a bizalom építése és a piacszerzés. Hiszen elég valószínű, hogy innentől kezdve egy vevő inkább az ERC-721R standard szerinti NFT-t akar vásárolni, nem a kevésbé megbízható ERC-721 vagy az ERC-1155 szerint készültet. Ami még fontos, hogy a letéti időszak projektenként változhat és csak a vevőkön és eladókon múlik, hogy mit akarnak elfogadni időtartamnak. A standard már most nagyon népszerű, olyan projektek is elkezdték használni, mint az Exodia, a CryptoFighters vagy a Curious Addys’.