Az energiaválság miatt olyan polgári megmozdulás lehet, amire nem volt példa

Miközben Németországban robbanásszerűen megnőtt a tűzifa iránti kereslet és az erre vonatkozó keresések száma a Google-ön, a Deutsche Bank előrejelzése szerint ahol csak lehet, fát fognak használni fűtési célra, a német tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy komoly polgári elégedetlenség alakulhat ki az energiafogyasztás visszaszorításával kapcsolatos intézkedések miatt.

Robert Habeck német gazdasági miniszter és alkancellár – aki korábban felszólította a lakosságot, hogy mérsékelje a fűtést és a zuhanyzást, illetve hagyjon fel a szaunázással – pénteken bejelentette, hogy a középületek fűtése az egész országban nem mehet 19 Celsius-fok fölé idén ősszel. Kivételt képeznek a kórházak és a szociális létesítmények.

Az ország egyik legnagyobb napilapjának, a Suddeutsche Zeitungnak adott interjújában Habeck elmondta, hogy az új szabályozás az energiabiztonsági törvény része lesz – kiegészítve a magánmedencék fűtésére vonatkozó, korábban bejelentett tilalmakat.

Emellett az épületek és műemlékek éjszakai kivilágítása is megszűnik, és korlátozni fogják a világító reklámokat – miközben „a munkakörnyezetben is több megtakarításra van szükség” – tette hozzá.

Habeck bejelentése mindössze néhány nappal azután hangzott el, hogy a német hálózati szabályozó hatóság vezetője, Klaus Müller közölte, hogy a német családoknak a szokásos energiafogyasztásukat 20 százalékkal kellene csökkenteniük ahhoz, hogy decemberre elkerüljék a totális gázhiányt. Bár a gáztározók feltöltése jó ütemben halad, a német politikusok szerint nem szabad az embereknek elbízniuk magukat.

„Ha nem spórolunk sokat és nem szerzünk be plusz gázt, akkor nagy bajban leszünk” – mondta a Welt am Sonntagnak adott interjújában.

A német tisztviselők zavargásoktól tartanak

A ZDF-nek adott interjújában Stephan Kramer – aki a németországi Türingia tartomány belügyi hírszerző szolgálatát vezeti – arra figyelmeztetett, hogy az energiaválság miatti joggal szervezhetnek az emberek tüntetéseket.

Kramer elmondta, hogy a tisztviselők felkészültek a „gázhiány, az energiaproblémák, az ellátási nehézségek, az esetleges recesszió, a munkanélküliség, de a növekvő szegénység miatt egészen a középosztályig terjedő tiltakozásokra”, hozzátéve, hogy „szélsőségesek és jobboldali aktivisták” lehetnek ezeknek a középpontjában.

„Valószínűleg tömeges tüntetésekkel és zavargásokkal kell szembenéznünk” – folytatta. „Egy érzelmileg erősen felfokozott, agresszív, jövőpesszimista társadalmi hangulattal állunk szemben, amelynek az államba, annak intézményeibe és a politikai szereplőkbe vetett bizalma masszív kétségekkel terhelt.”

„Ez az erősen érzelmi és robbanékony hangulat könnyen eszkalálódhat” – hozzátéve, hogy a COVID-19 lezárásaival kapcsolatos megmozdulások ehhez képest „valószínűleg inkább egy gyerek szülinapi partira hasonlítanának”.

A félelme jogos lehet, hiszen bármennyire is birkalelkű egy nép, előbb vagy utóbb mindenkinek elfogy a türelme. Több mint 2 évig korlátozták az embereket, folyamatosan áldozatot követelve tőlük. Mire a járvány körüli felhajtás kezdett lecsengeni, megérkezett a háború és vele együtt az energiaválság, ami miatt most újabb áldozatot kérnek a lakosságtól.