Az egyik legjobban várt airdrop volt, mégis csalódtak a felhasználók
Komoly felháborodást váltott ki a közösségi médiában az az airdrop, amit az egyik legjobban vártként tartottak számon. Az ellenérzéseket a tokenelosztási terv váltotta ki.
Néhány nappal azután, hogy a Jupiter egy 700 millió dolláros JUP-airdropot valósított meg a Solana ökoszisztémájában, több milliárd dollárnyi kereskedési volumenre és több ezer hodlerre tett szert. A masszív ajándékozás miatt sokan aggodalmukat fejezték ki a token elosztási mechanizmusával kapcsolatban.
A cikk írásakor a token 64 dollárcenten cserélt gazdát. Ez azt jelenti, hogy 800 millió dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik az adatok szerint. A Jupiter egy decentralizált tőzsde (DEX), amely a különféle Solana-alapú tőzsdék megrendeléseit kezeli, és az elérhető legjobb áron hajtja végre a megbízásokat.
Kapcsolódó cikkünk: Közel 1 millió Solana tárca részesül a Jupiter airdropjából
A DEX szerdán JUP-token airdroppal jutalmazta a felhasználóit a platformon tanúsított kereskedési tevékenységük alapján. Egy kereskedési pool segítségével a szabad piacon is elérhetővé tette tokenjeit. A kereskedők ezáltal JUP-ot vásárolhattak, az airdrop jutalmazottjai pedig eladhatták az újonnan szerzett tokenjeiket.
A technikai dokumentumok szerint a kereskedési pool lehetővé tette a Jupiter számára, hogy egy megadott ársávon belül kínálja a tokeneket.
Ez a taktikai lépés több kriptokommentátorban is ellenérzéseket váltott ki. Szerintük a poolon keresztül történő értékesítés inkább egy IDO-hoz (initital DEX offering) hasonlított, mintsem egy airdropra. Egy airdrop során ugyanis a platform úgy jutalmazza a felhasználóit, hogy tokeneket ad nekik, míg az IDO esetén jellemzően a fejlesztőcsapat értékesíti a készleteit a piac résztvevői számára.
A piaci megfigyelők azt is elmondták, hogy a fejlesztőcsapat 200 millió dollárnyi JUP tokent adott el a kereskedési poolon keresztül. A lépés hatására az árak 56 dollárcentre zuhantak csütörtökön a Birdeye adatai szerint.
Az alapító szerint félreértelmezték az aidropot
A Jupiter alapítója, @weremeow azonban „égbekiáltóan hamis”-nak nevezte ezeket az állításokat. Több X-bejegyzésben is azt állította, hogy az értékesítési mechanizmust félreértelmezték.
This fud is blatantly false.
1) The launch pool is there for 7 days to absorb any selling pressure from airdrops or buyer's remorse, which I believe to be sufficiently long. Conversely, new buyers have confidence that there is a buffer for selling pressure as well.
Think about… https://t.co/WXDpYwg0kL
— meow 喵 (@weremeow) February 1, 2024
Egy további pletyka szerint a Jupiter azt tervezte, hogy megszünteti azt a likviditást, amit a kibocsátást követő hét napig biztosított a piac számára, és „rug pull”-t hajt végre. Ezt a szóbeszédet azonban gyorsan sikerült eloszlatniuk.
„A launch pool 7 napig lesz elérhető, hogy elnyelje az airdrop eladási nyomást […], ami szerintem kellőképpen hosszú idő” – jelentette ki szerdán meow.
A pool összes tokenje a csapat kezében marad, esetleg további likviditás biztosítására használják majd fel a jövőben – állította egy másik X-bejegyzésben. Az eladás a Jupiter LFG launchpadjának tesztüzeméül is szolgált. Ez az a tervben lévő platform, amely lehetővé teszi majd a projekt számára, hogy a jövőben tokeneket bocsáthasson ki a Solana-felhasználók számára – mondta az alapító.
A Solana-közösség azonban támogatását fejezte ki a tokenértékesítés folyamatával és kialakításával kapcsolatban. Elmondásuk szerint két kulcsfontosságú feltétel így is teljesült: ez pedig az átláthatóság és az a tény, hogy a tokenek nincsenek kockázatitőke-befektetők kezében.