Megjött az új javaslat az Ethereum felgyorsítására
Egy Ethereummal foglalkozó kutató tett közzé nemrégiben egy olyan posztot az X-en, ami komoly spekulációkat indított be a blokklánc skálázhatósági kihívásainak lehetséges megoldásáról. A Consensys vezérigazgatója, Joe Lubin azt jósolta előzetesen, hogy ez magában foglalhatja a sharding koncepció felélesztését a skálázhatóság megoldására. Maga a sharding egy blokklánc shardokra (azaz töredékekre) bontását jelenti a tranzakciók sebességének megnövelésére. Mert ezek a shardok képesek aztán külön-külön is tranzakciókat feldolgozni. November 11-én egy Justin Drake nevű Ethereum-kutató az X-en posztolta, hogy ambiciózus kezdeményezést fog bejelenteni az Ethereum számára. Drake azt írta, hogy hogy az Ethereum konszenzusrétegének teljes újratervezését hajtotta végre.
Ezt egyesek úgy értelmezték, hogy ez egy lépés a skálázhatósági problémák megoldása felé. A kutató célja az volt, hogy stratégiát javasoljon a Beacon Chain fejlesztési tervére. A teljes javaslatot a thaiföldi Bangkokban megrendezésre kerülő Devconon osztotta meg november 12-én. És végül fény derült rá, hogy mi is az ötlete.
A Beam chain és az Ethereum felgyorsítása
A bangkoki konferencián tartott előadásában mutatta be az általa „Beam chain”-nek nevezett javaslatot, amely az Ethereum tranzakciókat nyomon követő infrastruktúra újratervezését jelenti. A cél az lenne, mondta Drake, hogy gyorsan át lehessen állni napjaink Beacon láncáról a Beam láncra, ami önmagában jóval közelebb áll az Ethereum végleges kialakításához. Az Ethereum blokklánc két rétegből áll. Az első réteg, az úgynevezett Beacon lánc, az ether stakinggel és a tranzakciók nyomonkövetésével foglalkozik. A második végrehajtási réteg az, ahol a felhasználók tranzakciókat indítanak. Az Ethereum Beacon láncának frissítése a régi technikai problémák csökkentése vagy éppen a tranzakciók gyorsabbá tétele érdekében történik. A blokkláncok fejlesztése és fejlődése gyors, és mivel a Beacon láncot öt évvel ezelőtt hozták létre, Drake szerint mára már elavulttá vált. Drake Beam chainre vonatkozó javaslata az Ethereum skálázására irányuló nyomásnak igyekszik eleget tenni, mivel az újabb blokkláncok, mint például a Solana, gyorsabb és olcsóbb tranzakciókkal igyekeznek lenyomni a második számú kriptó hálózatát.
A Beam lánc egy ZK-SNARK-nak nevezett kriptográfiai technikát fog alkalmazni. A ZK-SNARK-ok lehetővé teszik az egyik fél számára, hogy bizonyítsa, hogy bizonyos információk birtokában van anélkül, hogy felfedné azokat. A blokkláncokon a ZK-SNARK-ok növelhetik az adatvédelmet és a skálázhatóságot. Drake szerint eljött az az Ethereum konszenzus ZK-korszaka.
Nem jött az Ethereum 3.0
A kutató előadását nagy várakozás előzte meg az Ethereum közösségben, ahogy a bevezetőben említésre került már. Sokan azt remélték, hogy az Ethereum-kutató bemutatja a hálózat ETH 3.0-nak nevezett vadonatúj verziójának terveit. De ezt maga Drake lőtte le gyorsan az előadása során. Frissítése csak az Ethereum hálózatának egy részét érintené. Drake Beam chain terve az első nagy Ethereum bejelentés egy ideje. De még sok időbe telhet, mire megvalósul. A prezentációban Drake elmondta, hogy az Ethereum közösségben mindenkinek egyet kell értenie a frissítéssel, mielőtt bármilyen munka elindulhatna. Becslése szerint a fejlesztők 2026 előtt nem biztos, hogy elkezdik írni a frissítéshez szükséges kódot, és a tesztelés befejezése 2029-ig is eltarthat. A bevezetőben már hivatakozott Joe Lubin egyébként azt is kifejtette, hogy az elmúlt években rengeteg tanulságot lehetett szerezni a zéró tudású megközelítések fejlesztéséből, amelyeket vissza lehet vinni az Ethereum elsőszámú rétegére. Ez pedig megoldhatja az Ethereum skálázhatósági problémáit.