Az Egyesült Királyság nyugdíjrendszere 3%-os Bitcoin-allokációt tesz lehetővé
A nyugdíjrendszerek Bitcoin-allokációjának a kérdése világszerte egyre nagyobb figyelmet kap. A hagyományos befektetési stratégiák mellett megjelentek a kriptovaluták is a portfóliókban, amely átalakíthatja a nyugdíjalapok konzervatív befektetési politikáját. Az alacsony kockázati profil ellenére egyre többen kezdenek érdeklődni a Bitcoin iránt a benne rejlő hozampotenciál miatt.
Az Egyesült Királyságban egy szigorú képzési és átvilágítási folyamatot követően maximum 3%-os Bitcoin-allokációt tesz lehetővé egy meg nem nevezett nyugdíjalap. A digitális eszköz bevonása egyezik az alap hosszú távú befektetési időhorizontjával, és csökkenti a munkáltatói hozzájárulástól való függést is.
Érkezik a Bitcoin a brit nyugdíjalapokba is
A Cartwright Benefit Solutions egy brit székhelyű cég, amely elsősorban kis- és közepes méretű nyugdíjalapok kezelésére és tanácsadására szakosodott. A nyugdíjszakértő vállalat arról számolt be, hogy egy meg nem nevezett nyugdíjalap hosszas mérlegelést és alapos átvilágítást követően maximum 3%-os Bitcoin-allokációt tesz lehetővé.
A november 4-i közleményben a Cartwright arról számolt be, hogy a brit nyugdíjrendszerek időhorizontjával megegyezik a Bitcoinban rejlő hosszú távú növekedési potenciál, melynek következtében egy alap már dolgozik azon, hogy felvegye portfóliójába a vezető digitális eszközt.
Bár a társaság nem közölt további részleteket a nyugdíjkonstrukció jellegéről vagy a befektetés menetéről, a cég befektetési vezetője, Steve Robinson, azt mondta, a kriptovaluta-befektetések csökkentik a munkáltatói hozzájárulástól való függést. Robinson szavai arra utalnak, hogy a digitális eszközök decentralizált jellegüknél fogva túlnyúlnak a munkáltatói vagy kormányzati irányításon.
Nyugdíjalapok és a kriptovaluta-befektetések
Bár a nyugdíjalapok elsősorban stabil és kiszámítható hozamot biztosítanak, alacsony kockázattal és növekedési potenciállal, a kriptovaluták térnyerése vonzó lehet a kockázatkerülő alapoknak is. Az idáig kötvényekben, indexalapokban és ingatlanokban gondolkodó alapok 2024-ben kezdtek a kriptovaluta-befektetések iránt érdeklődni.
Az Egyesült Királyságban tevékenykedő, 1500 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező Legal and General októberben jelentette be, hogy fontolóra veszik a tokenizált alapokba történő befektetést. A likvidebb, átláthatóbb és hozzáférhetőbb digitális befektetési forma olyan résztulajdonlásokat tesz lehetővé, ami a likviditás növekedését szolgálja a nehezen hozzáférhető piacokon, mint például az ingatlanok vagy művészeti alkotások.
Hasonlóan a Legal and Generalhoz, az Egyesült Államokban tevékenykedő State of Wisconsin Investment Board (SWIB) nagyjából 160 millió dollárt fektetett kriptovalutákba. Bár a befektetés kizárólag az azonnali Bitcoin ETF-ekre – azon belül is a BlackRock és Grayscale termékeire terjed ki – jól látható a trend, miszerint a konzervatív alapok is érdeklődnek a digitális eszközök iránt. Szintén amerikai példa a Bitcoin-befektetésre a Michigan állami nyugdíjalap, ami mintegy 10 millió dollárt fektetett a tavasszal jóváhagyott Ethereum ETF-ekbe.
Változás a brit hozzáállásban
Az Egyesült Királyság kormánya 14 év után váltott irányt, miután a júliusi választáson a konzervatívok elvesztették a hatalmat. A választások idején a szakértők arról írtak, hogy a digitális eszközök szabályozása nem lesz kiemelt prioritás az új kormány számára, amely csak novemberben teszi közzé költségvetési javaslatát.
Az Egyesült Királyságban pénzügyi felügyeletként működő Financial Conduct Authority az elmúlt években jelentős lépéseket tett a kriptovaluták szabályozása felé. Az átláthatóság és biztonság növelése 2024 januárjától már éles törvényeken keresztül zajlik, azonban az FCA folyamatosan készíti irányelveit és törvényjavaslatait a stabilcoinok és a staking-szolgáltatások felügyelésére.
A fellépés a kriptovaluta-szolgáltatókkal szemben azt eredményezte, hogy egyes szereplők visszavonultak vagy csökkentették szolgáltatásaikat, mivel nem tudnak megfelelni az új követelményeknek. Az új szabályok azonban valószínűleg hosszabb távon nagyobb bizalmat ébresztenek majd a kriptovaluta-piac iránt, és potenciálisan kedvezőbb környezetet teremtenek a Web3 technológiák és a blokklánc-innováció számára.