Az Egyesült Királyság legnagyobb hírszerző ügynökségei az Amazonnal szövetkeznek
Egy friss beszámoló szerint az Egyesült Királyság hírszerzésének legfontosabb szervezetei szövetségre léptek az Amazonnal. Pontosabban annak felhőalapú szolgáltatásával, az Amazon Web Services-dzel. Ezáltal pedig egy forradalmi együttműködés jött létre az Egyesült Királyság kormánya és az amerikai multinacionális vállalat között.
Az AWS, az Amazon internetes szolgáltatásokat nyújtó leányvállalata, a jelentések szerint a 3 legnagyobb egyesült királyságbeli hírszerző ügynökség partnerévé vált. A szóban forgó titkosszolgálatok a GCHQ (Government Communications Headquarters), az MI5 (Military Intelligence, Section 5) és az MI6 (vagy SIS – Secret Intelligence Service).
A Financial Times brit gazdasági napilap becslései szerint a megállapodás becsült értéke az elkövetkezendő 10 évben eléri majd az 1 milliárd fontot. Ez körülbelül 1.3 milliárd dollárt jelent, míg az egyezség kiinduló értéke csupán ennek a fele, vagyis megközelítőleg 685 millió dollár.
Emellett a brit védelmi minisztérium is igénybe fogja majd venni a technológiai óriás szolgáltatásait. Illetve az a koncepció is felmerült, hogy a szigorúan titkos adatokat is egy idegen vállalat felhőszolgáltatásán tárolják. Azzal érvelték ezt az elgondolást, hogy általa a hírszerző ügynökségek kiaknázhatnák a mesterséges intelligencia és az adatelemzés nyújtotta előnyöket. Ennek a célnak pedig tökéletesen megfele az Amazon által kifejlesztett rendszer.
A források szerint mindezen információknak nem szabadott volna nyilvánosságra kerülniük. A megállapodás híre a napokban járta be a világsajtót, azonban maga az egyezmény már korábban, a 2021-es év folyamán realizálódott. A Financial Times cikke egyébként 4 nevét elhallgató személy elbeszélésén alapszik, akik mindannyian jártasak a témában.
Mennyire megbízható valójában az Amazon?
Az imént említett források szerint az Amazon nem lesz képes hozzájutni a platformján tárolt bizalmas információkhoz. Mások viszont megkérdőjelezik a döntést, miszerint mindössze egyetlen egy vállalatot bíztak meg a feladattal. Attól tartanak, hogy rossz vége lesz annak, hogy 1 cég rendelkezik úgymond teljhatalommal a szigorúan diszkrét adatok fölött. Sajnálatos módon egyik felet sem sikerült megszólaltatnia a napilapnak az ügyet illetően.
Mindemellett, a GCHQ tisztviselői azt nyilatkozták, hogy egyetlen brit vállalat sem képes a pozíció betöltésére. Illetve az is fontos számukra, hogy az általuk használt rendszer a legfejlettebb legyen és a 3 szervezet könnyen tudjon együttműködni egymással.
Az ügyben érdekelt hatósági személyek 2 nagy táborra szakadnak, néhányan teljes vállszélességgel támogatják az Amazonnal kötött egyezséget, míg a többiek ellenzik azt.
Forrás: reclaimthenet.org