Az Egyesült Államok és Kína adja a globális hashráta 95%-át

A Bitcoin hálózatának számítási teljesítménye, az úgynevezett hashráta, továbbra is vita tárgyát képezi. A hashráta dominanciájának kérdése a földrajzilag egyenlőtlen eloszlásból és a bányászati kapacitás koncentrálódásából fakad. A számítási teljesítmény jelentős része néhány nagy bányászati társasághoz tartozik, azonban a szabályozási környezet folytonos változása miatt az állandóság nem egyértelmű.

2024-es adatok szerint a Bitcoin hálózati teljesítmény 40%-át az Egyesült Államok adta. A Foundry USA és a MARA Pool pedig a kibányászott blokkok 38,5%-át adta. Jogosan merül fel a kérdés, fenntartható-e ez egy decentralizált hálózaton?

Az Egyesült Államok és a bányászat

A Bitcoin-bányászat a Bitcoin hálózatának fenntartására szolgáló kulcsfontosságú tevékenység. Az újabb és újabb blokkok, amelyek a tranzakciókat tömörítik, azonban csak az egyik része a bányászatnak. Szintén hozzátartozik a hálózat fenntartásához az is, hogy a blokkokba tömörített tranzakciókat ellenőrizzék, amelyekért szintén jutalmakat kapnak. Hosszú távon ugyanis a blokkjutalom csökkenésével a bányászok elsődleges jövedelmét a tranzakciók hitelesítése fogja adni.

A TheMinerMag szerint a globális bányászati tevékenység több mint egyharmadát a két legnagyobb bányásztársaság, a Foundry USA és a MARA Pool adják. A jelentésből az is kiderül, hogy a két társaság a kibányászott blokkok 38,5%-a mellett a hashrátájukat nagyjából duplájára emelték. A Foundry USA esetében ez a szám 157 exhash per másodpercről decemberre 280 EH/s-re emelkedett.

A teljes bányászpiac megoszlása, forrás: Cloverpool

A MARA Pool jelenlegi 32 EH/s teljesítményével a teljes számítási teljesítmény nagyjából 4,35%-át teszi ki. A teljesítmény növekedése ellenére azonban a kínai székhelyű bányászati telepek a globális hányad jelentős részét teszik ki.

A hashráta-dominancia kérdése

2024 szeptemberében a CryptoQuant alapítója, Ki Young Ju, megjegyezte, hogy a 2021-ben bevezetett tiltások ellenére továbbra is Kína adja a globális hashráta 55%-át. A tilalmat úgy kerülték meg a kínai bányászok, hogy virtuális magánhálózatokat, vagyis VPN-t használnak valós IP-címeik elfedéséhez.

A globális hashráta megoszlása, forrás: Hashrate Index

A bányászat földrajzi eloszlását – különösen a társaságokban résztvevő kis bányászatok miatt – kifejezetten nehéz becsülni. A TheMinerMag szeptemberi cikkében arról írt, hogy egy társaság székhelye lehet egy adott országban, ugyanakkor támaszkodhat a joghatóságon kívüli számítási teljesítményre is.

Aggodalmak a decentralizáció miatt

A számítási teljesítmény koncentrálódása figyelmeztető lehet az iparági vezetők számára. Mivel a vezető kriptovaluta és annak hálózata mára már ezermilliárdos méretet öltött, sokmillió ember függ attól, mi történhet a Bitcoin decentralizáltságával.

Októberben Rajiv Khemani, az Auradine bányászati chipgyártó társalapítója és vezérigazgatója, a CoinTelegraphnak elmondta, a Bitcoin decentralizáltsága nemzetbiztonsági kérdés lett. És ekkor még alig volt szó arról, hogy az egyes országok stratégiai bitcoin-tartalékot vezetnének be.

A kritikus bányászati infrastruktúrákat, például az ASIC-okat, Khemani szerint nem szabadna egyetlen joghatóságon belül gyártani, mert az ellátási láncok problémái miatt koncentrálhatja a bányászati kapacitásokat. Hozzátette, egyetlen országnak sem lenne szabad túlzott ellenőrzéssel rendelkeznie a Bitcoin hálózatán, mivel a decentralizált valuta sebezhetősége múlik ezen.

Ez a cikk is érdekelhet: Egy Wall Street-i bányász cég 192 millió dollárnyi BTC-t termelt 2024-ben